Planujesz zakup samochodu? Koniecznie musisz to wiedzieć!

Wybór samochodu nie należy do łatwych decyzji. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie maksymalnego budżetu, jaki przewiduje się na zakup. Należy również zadecydować, czy będzie to nowe auto z salonu, czy też pojazd używany. W obu tych przypadkach ostateczna kwota, jaką przyjdzie zapłacić, może być zupełnie różna. Wpływa na nią m.in. marka czy model. Na rynku dostępne są małe samochody miejskie, sedany, kombi, SUV-y czy minibusy. Kluczowym aspektem jest również wybór jednostki napędowej. Na kierowców czeka kilka wariantów. Są to silniki:

  • klasyczne napędzane benzyną lub ropą,

  • hybrydowe,

  • w pełni elektryczne.

Klasyk, hybryda, samochód elektryczny? To trudny wybór!

Klasyczne samochody napędzane silnikami na benzynę, olej napędowy lub LPG to najliczniejsza grupa pojazdów spotykanych na krajowych drogach. Ich zaletą jest fakt, że na jednym tankowaniu można przejechać zwykle kilkaset kilometrów. Wiele zależy tu oczywiście od jednostki napędowej. Auta z tej grupy zalicza się do najtańszych na rynku, przez co może sobie na nie pozwolić wiele osób. Największą wadą pojazdów tego typu jest duża emisyjność spalin. Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli, które mają kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.

Samochody hybrydowe napędzane są przez silnik spalinowy, który dodatkowo wspierany jest za pomocą jednostki elektrycznej. Największymi zaletami aut z tej grupy jest bardzo niskie zużycie paliwa. Wszystko dzięki silnikowi elektrycznemu, który uruchamia się m.in. przy jeździe z niewielką prędkością. Nowoczesne hybrydy konstruowane są również w taki sposób, aby odzyskiwały część energii podczas hamowania. Dzięki połączeniu silnika spalinowego i elektrycznego takie pojazdy mogą pochwalić się bardzo dużym zasięgiem. Mają jednak jedną wadę, którą jest stosunkowo duży koszt zakupu.

Samochody elektryczne to przede wszystkim zerowa emisyjność spalin w trakcie jazdy. Niewątpliwą zaletą tego typu pojazdów jest również ich cicha praca. Najczęściej wymienianą wadą jest wysoka cena. Problemem może być również:

  • dostępność miejsc, w których można ponownie naładować auto,

  • niski zasięg, szczególnie w okresie zimowym, gdzie konieczne jest uruchomienie systemów ogrzewania wnętrza.

Jakie modele samochodów cieszą się obecnie największą popularnością?

Jednymi z najchętniej wybieranych samochodów są modele średnie i małe. Można zauważyć to szczególnie w  dużych miastach, gdzie wykorzystuje się je np. podczas codziennych dojazdów do pracy. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że znalezienie miejsca parkingowe nie stanowi dla ich właścicieli większego problemu. Przykładami takich aut są m.in.: Hyundai i10, Ford Fiesta, Toyota Yaris, BMW i3, Volkswagen Golf, Renault Clio czy Citroën C1.

Jeżeli chodzi o duże i wygodne pojazdy typu SUV, to wybór także jest dość spory. Wyższe normy spalinowe, jakie spełniają nowe modele i ekonomiczna jazda sprawiają, że są to idealne samochody do codziennego użytku, ale także do podróży na dalszych dystansach. Częstymi wyborami w tym przypadku są: Nissan Qashqai, Kia Sportage, Ford Kuga, Audi Q3 czy Jeep Compass.

Pojazdami często wybieranymi przez kierowców są także samochody typu kombi. Jest to idealny wybór dla rodzin z dziećmi. Dzięki dużej przestrzeni bagażnika idealnie sprawują się jako rodzinne auto na wyjazd wakacyjny. W tej grupie chętnie wybierane modele to np. Renault Megane Grandtour, Kia Ceed SW, Hyundai i30 Wagon, Volvo V60 czy Ford Focus Estate.

Warto pamiętać, że rozmiar samochodu, marka czy model to jedne z ważniejszych parametrów uwzględnianych przy obliczaniu składki obowiązkowej polisy OC. Warto przed zakupem pojazdu skorzystać z ogólnodostępnego narzędzia pozwalającego sprawdzić, czy nie jej koszt nie będzie zbyt duży. Dobry kalkulator OC umożliwia wprowadzenie najważniejszych parametrów oraz porównanie wielu ofert towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu będzie można zdecydować się na najkorzystniejszą z nich.

Koszty eksploatacyjne i inne opłaty, o których nie należy zapominać

Przed wyborem samochodu spalinowego, elektrycznego lub hybrydy, należy uwzględnić także koszty eksploatacyjne. Te wiążą się m.in. z wymianą płynów, filtrów czy zmianą klocków hamulcowych. Cena na części zależy w dużej mierze od konkretnej marki. Podstawą jest także regularne serwisowanie klimatyzacji i uzupełnianie w niej czynnika chłodzącego. Co więcej, decydując się na auto elektryczne czy hybrydę trzeba liczyć się z tym, że bateria pojazdu po kilku latach może być do wymiany – to natomiast spory wydatek. Mając świadomość wszystkich tych kosztów, można rozsądnie wybrać najlepszy samochodów dopasowany do własnych potrzeb.