Porady Tablice rejestracyjne

Żółte tablice rejestracyjne, czyli tablice dla aut zabytkowych (żółte blachy)

Sprawdź, jakie wymagania musi spełniać pojazd zabytkowy, żeby dostać żółte tablice rejestracyjne. Przeczytaj również, jakie korzyści i obowiązki wiążą się z posiadaniem żółtych blach. Przedstawiamy plusy i minusy posiadania żółtych tablic rejestracyjnych.

Żółte tablice rejestracyjne
(Żółte tablice rejestracyjne : envato, autor travnikovstudio)

Potocznie nazywane żółte tablice, stosuje się do oznaczania samochodów zabytkowych. Samochód zabytkowy w myśl ustawodawcy:

  • ma więcej niż 30 lat (choć są od tego wyjątki),
  • nie jest produkowany od 15 lat,
  • posiada większość części oryginalnych (75%).

Odstępstwo od reguły wieku jest możliwe, jeżeli samochód jest. unikatowy, gdzie końcowa decyzja pozostaje w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Musicie pamiętać, że status pojazdu zabytkowego może otrzymać nie tylko samochód, a o żółte blachy możecie się starać dla motocykla lub motoroweru.

Co daje posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych?

Wiele specjalistów w artykułach na temat żółtych tablic rejestracyjnych podkreśla, że zaletą tego statusu jest możliwość płacenie w wybrane miesiące OC lub pominięcie okresowych przeglądów. My chcemy podać naprawdę ważną zaletą, która przyda nam się w przypadku bardzo drogich egzemplarzy starych aut. Jeśli nie mamy wyrobionych żółtych blach, to ubezpieczyciel może wycenić koszty szkody na bazie swoich tabel deprecjacji, co w przypadku samochodów zabytkowych jest wręcz niedopuszczalne. 

Zobacz nasz inny artykuł: Jakie są koszty i ograniczenia żółtych tablic rejestracyjnych? 

redaktor motoryzacyjny, specjalizuję się w pisaniu artykułów motoryzacyjnych, recenzji i poradników