Żółte tablice rejestracyjne, czyli tablice dla aut zabytkowych (żółte blachy)
Sprawdź, jakie wymagania musi spełniać pojazd zabytkowy, żeby dostać żółte tablice rejestracyjne. Przeczytaj również, jakie korzyści i obowiązki wiążą się z posiadaniem żółtych blach. Przedstawiamy plusy i minusy posiadania żółtych tablic rejestracyjnych.
Potocznie nazywane żółte tablice, stosuje się do oznaczania samochodów zabytkowych. Samochód zabytkowy w myśl ustawodawcy:
- ma więcej niż 30 lat (choć są od tego wyjątki),
- nie jest produkowany od 15 lat,
- posiada większość części oryginalnych (75%).
Odstępstwo od reguły wieku jest możliwe, jeżeli samochód jest. unikatowy, gdzie końcowa decyzja pozostaje w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Musicie pamiętać, że status pojazdu zabytkowego może otrzymać nie tylko samochód, a o żółte blachy możecie się starać dla motocykla lub motoroweru.
Co daje posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych?
Wiele specjalistów w artykułach na temat żółtych tablic rejestracyjnych podkreśla, że zaletą tego statusu jest możliwość płacenie w wybrane miesiące OC lub pominięcie okresowych przeglądów. My chcemy podać naprawdę ważną zaletą, która przyda nam się w przypadku bardzo drogich egzemplarzy starych aut. Jeśli nie mamy wyrobionych żółtych blach, to ubezpieczyciel może wycenić koszty szkody na bazie swoich tabel deprecjacji, co w przypadku samochodów zabytkowych jest wręcz niedopuszczalne.
Zobacz nasz inny artykuł: Jakie są koszty i ograniczenia żółtych tablic rejestracyjnych?
redaktor motoryzacyjny, specjalizuję się w pisaniu artykułów motoryzacyjnych, recenzji i poradników
- Tagi:
- Motoryzacja