Nietrzeźwy kierowca zatrzymany

Do zdarzenia doszło wczesnym rankiem 23 czerwca. Świadek jadący Aleją Niepodległości zauważył, że samochód przed nim nie rusza na zielonym świetle. Po zrównaniu się z pojazdem dostrzegł kierowcę śpiącego za kierownicą i wyczuł silny zapach alkoholu. 26-letni mężczyzna wykazał się odwagą i odpowiedzialnością – wyłączył silnik samochodu pijanego kierowcy i zatrzymał kluczyki do czasu przybycia policji. Dzięki temu działaniu udało się uniknąć potencjalnego zagrożenia na drodze.

Skutki prawne dla pijanego kierowcy

Zatrzymany kierowca, 69-letni mieszkaniec powiatu puckiego, miał w organizmie 2 promile alkoholu. Policjanci z Sopotu, którzy szybko pojawili się na miejscu, elektronicznie zatrzymali jego prawo jazdy oraz odholowali pojazd. Mężczyzna niebawem usłyszy zarzuty i stanie przed sądem. Przypomnijmy, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Inne przypadki nietrzeźwych kierowców

W ciągu weekendu sopoccy policjanci wyeliminowali z ruchu kilku innych nietrzeźwych kierowców. Wśród nich była 46-letnia sopocianka z 0,8 promila alkoholu oraz 27-letnia kobieta z ponad 0,5 promila. Dodatkowo zatrzymano dwie kobiety prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu, z których jedna również podejrzewana jest o jazdę pod wpływem narkotyków. Policja przypomina, że jazda po alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny nie niższa niż 2500 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Prawo do ujęcia obywatelskiego

Zgodnie z art. 243 Kodeksu postępowania karnego, każdy obywatel ma prawo ująć sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku. To działanie jest istotnym wsparciem dla organów ścigania w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego. Świadek, który zatrzymał pijanego kierowcę w Sopocie, wykazał się wzorową odpowiedzialnością obywatelską i dał przykład innym, jak ważne jest reagowanie w takich sytuacjach.