Wypadek to koszmar wszystkich kierujących pojazdami. Zdarzenie jest zwykle tak stresujące, że wiele osób zapomina, co należy robić i jak się zachować. Warto mieć tę wiedzę wcześniej, aby w razie potrzeby móc z niej skorzystać. Damy ci kilka rad. Czym należy zająć się w pierwszej kolejności? Co zrobić, kiedy auto pojedzie już do naprawy? Podpowiadamy
Co zrobić zaraz po zdarzeniu? Przede wszystkim zachowaj spokój
Kiedy dochodzi do wypadku, przede wszystkim zachowaj spokój. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, a tym bardziej nie doprowadzisz do znacznie bardziej niebezpiecznych sytuacji.
- Wyłącz silnik i wyjmij kluczyki ze stacyjki – to bardzo ważne, aby nie doszło do większych uszkodzeń lub nawet do pożaru silnika.
- Na początek sprawdź, czy są ranni – kiedy dojdzie do stłuczki lub do wypadku i jesteś w stanie sprawdzić stan pozostałych uczestników, pamiętaj, że koniecznie musisz to zrobić. Każda osoba jest prawnie zobowiązana do tego, aby udzielić pomocy poszkodowanym.
- Zabezpiecz miejsce zdarzenia – jeśli nikt nie jest poszkodowany i nie wymaga natychmiastowej pomocy, wróć do samochodu. Włącz światłą awaryjne i w razie potrzeby wystaw trójkąt ostrzegawczy.
- Zrób zdjęcia uszkodzeniom – pomoże ci to przy ubieganiu się o odszkodowanie, ale także może stanowić dowód dla policjantów lub podczas ewentualnej sprawy w sądzie.
- Ustal z drugim kierowcą czy dzwonicie na policję – po wykonaniu tych wszystkich kroków należy uzgodnić z drugim kierowcą, czy będziecie spisywać oświadczenie, czy też wzywać odpowiednie służby.
Czy zawsze trzeba wzywać policję do wypadku?
Wzywanie policji nie zawsze jest konieczne. Jednak niektóre sytuacje będą tego bezwzględnie wymagać. Jeśli w trakcie wypadku ktokolwiek został ranny, trzeba będzie zadzwonić na 112. Jednak w momencie, kiedy zostały uszkodzone jedynie pojazdy, policja nie będzie konieczna. Kierowcy mogą spisać oświadczenie, które później będzie potrzebne ubezpieczycielom. Warto jednak pamiętać, że zgłoszenie sprawy do odpowiednich służb będzie gwarancją na to, że sprawca zostanie ukarany. Oceń więc, jak poważnie uszkodzony jest twój pojazd oraz auto drugiego kierowcy i zdecydujcie, czy policja powinna przyjechać i ewentualnie nałożyć mandaty, czy choćby spisać wasze dane.
Samochód pojechał do naprawy - Co dalej?
Kiedy policja odjedzie lub zostanie spisane oświadczenie, pora wezwać lawetę albo od razu zadzwonić do ubezpieczyciela. Pracownik organizacji, do której zadzwonisz, poinstruuje cię krok po kroku, co musisz teraz zrobić i zapyta o szczegóły wypadku. Numer możesz znaleźć często w dokumentach swojego samochodu, a konkretnie na jego ubezpieczeniu lub w internecie na stronie twojego ubezpieczyciela. Pamiętaj też, że zawsze możesz poprosić o auto zastępcze z OC sprawcy. Pracownik, często zapyta cię przez telefon, czy potrzebujesz takiej usługi. Ubezpieczalnia jest wtedy zobowiązana zapewnić ci samochód na cały okres trwania napraw. Co więcej, pojazd powinien być podobnej klasy co twoje auto.