Najważniejsze informacje:

  1. Planowany podział kategorii prawa jazdy B na dwie odrębne kategorie: B do 1,8 tony i B+ do 3,5 tony.
  2. Zmiany mają na celu dostosowanie do EKO trendów w transporcie, w tym pojazdów elektrycznych, które są coraz cięższe.
  3. Wprowadzenie nowych przepisów może wymagać od kierowców zdania nowych egzaminów i odbycia dodatkowych szkoleń.

Zmiany w przepisach

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia istotnych zmian w przepisach dotyczących praw jazdy kategorii B. Projekt rewizji przepisów został przedstawiony w marcu 2023 roku i dotyczy podziału dotychczasowej kategorii B na dwie odmienne kategorie. Prawo jazdy kategorii B będzie dotyczyć pojazdów o masie nie przekraczającej 1,8 tony, natomiast nowa kategoria B+ obejmie pojazdy o masie od 1,8 do 3,5 tony. Ta zmiana ma na celu dostosowanie przepisów do zmieniającego się transportu drogowego, w szczególności w kontekście rosnącej popularności pojazdów elektrycznych oraz bardziej ekologicznych środków transportu. Transport ekologiczny jest zwyczajnie cięższy i wymaga od kierwcy nabycia dodatkowych umiejętności.

Parlament Europejski zwraca uwagę, że zmiana ta przyczyni się do realizacji celów klimatycznych i ekologicznych UE postawionych na rok 2050. Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, jednak wprowadzenie tak znaczących zmian może wywołać wiele pytań i obaw wśród kierowców, którzy będą musieli dostosować się do nowych wymogów​.

Kontrowersje wokół zmian

Propozycja podziału kategorii prawa jazdy B na dwie kategorie spotkała się z krytyką ze strony głównych agencji ds. bezpieczeństwa w Europie. Raluca Marian, Dyrektor ds. doradztwa w Unii Europejskiej IRU, wyraziła obawy, mówiąc, że zmiany te nie uwzględniają rzeczywistych konsekwencji dla użytkowników pojazdów. Według niej, proponowane zmiany stanowią istotne zagrożenie dla postępu w zakresie ochrony środowiska oraz mogą zniechęcać do korzystania z pojazdów elektrycznych. A dodatkowe szkolenia i egzaminy wymagane do uzyskania prawa jazdy kategorii B+ mogą wiązać się z obciążeniem finansowym, administracyjnym i praktycznym dla obecnych kierowców.

W kontekście tych zmian ważne jest, aby kierowcy oraz wszyscy uczestnicy ruchu drogowego byli świadomi nadchodzących reform w prawie i przygotowywali się na ewentualne dostosowanie do nowych przepisów. Warto przyglądać się temu tematowi i na bieżąco wyrażać swoje zdanie na ten temat, aby mieć wpływ na podejmowane przez UE decyzje. Będziemy was informować o kolejnych krokach podejmowanych w tym aspkcie.