W celu uzyskania wymiany powietrza można zastosować wszystkim znany sposób. Należy otworzyć w aucie wszystkie drzwi i odczekać kilka chwil. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że można nawet kilkukrotnie trzasnąć drzwiami. Dzięki temu nagrzane powietrze zostanie dosłownie „wypchnięte” z auta. Niestety, w tym przypadku i tak potrzeba sporo czasu, aby w samochodzie było chłodniej. Warto więc zastosować kilka drobnych trików, które usprawnią cały proces.

Jaki jest najszybszy sposób na schłodzenie auta? Po prostu jedź!

  1. Odblokuj wszystkie drzwi i otwórz je.
  2. Usiądź za kierownicą, nie zamykając drzwi.
  3. Uruchom silnik pojazdu.
  4. Natychmiast po uruchomieniu silnika włącz klimatyzację i ustaw odpowiednią temperaturę.
  5. Jednocześnie otwórz wszystkie szyby w aucie.
  6. Dopiero po otwarciu szyb zamknij wszystkie drzwi i ruszaj.

Otwarte szyby pozwolą wywietrzyć nagrzane powietrze z auta. Po przejechaniu kilku minut będzie można zamknąć szyby. Klimatyzacja zapewni w dalszej części podróży odpowiedni komfort jazdy.

Jak sprawić, że kabina mniej nagrzeje się na postoju?

Metody doraźne również są kluczowe dla poprawy komfortu jazdy w czasie upalnych dni. Istnieją rozwiązania, które mogą skutecznie zredukować efekt nagrzewania się kabiny pasażerskiej.

  • Zawsze unikaj pozostawiania auta na słońcu, parkowanie w cieniu jest kluczowe dla utrzymania niższej temperatury w kabinie.
  • Załóż specjalną osłonę przeciwsłoneczną na przednią szybę. Mata przeciwsłoneczna działa jak bariera, dzięki czemu redukuje nagrzewanie się wnętrza samochodu.
  • Kiedy nie ma miejsca w cieniu, parkuj tyłem do słońca. Dzięki temu unikniesz nadmiernego nagrzewania się.

Jakie gadżety pomogą w schłodzeniu auta?

Posiadanie auta z klimatyzacją jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach jest to standardowe wyposażenie większości pojazdów, jednak w Polsce wciąż wiele osób musi radzić sobie bez chłodzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą odpowiednie gadżety do samochodu. Można na przykład zaopatrzyć się w mini wersję klimatyzacji lub wentylatora. W większości przypadków są one zasilane bateryjnie, choć często posiadają również wtyczkę do gniazda zapalniczki, co umożliwia ich łatwe podłączenie i użycie w aucie. Przy wyborze odpowiedniego modelu wentylatora warto zwrócić uwagę na wymiary oraz sposób montażu, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania, nie ograniczając jednocześnie pola widzenia kierowcy. Z kolei samochodowe klimatyzatory są nieco większe niż wentylatory, ale posiadają nieco wyższą wydajność. Wyposażone w zbiornik na zimną są w stanie całkiem szybko schłodzić wnętrze samochodu o kilka stopni. Choć daleko im do możliwości pełnowymiarowej klimatyzacji w pojeździe, stanowią one skuteczną alternatywę.