Porady Mandaty

Czy za jazdę hulajnogą można dostać mandat? Poznaj fakty!

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 16.11.2023 16:27
  • 1 minuta czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności, ale czy wiesz, że złamanie przepisów ruchu drogowego podczas ich prowadzenia może skutkować surowymi konsekwencjami finansowymi? Oto jak unikać nieprzyjemnych niespodzianek i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych środków transportu.

Policyjne kontrole na drogach – hulajnogi w kręgu zainteresowań

Nie tylko samochody czy rowery znajdują się na celowniku policji. Wraz ze wzrostem popularności hulajnóg elektrycznych, organy ścigania zwracają uwagę również na tych, którzy nimi jeżdżą. Niedawno w Lesznie patrol natrafił na wielu rowerzystów i hulajnogiarzy łamiących przepisy, co skutkowało mandatami. Ale co zaskoczyło funkcjonariuszy najbardziej?

Mandat za brawurową jazdę hulajnogą? Tak, to możliwe!

27-latek z Leszna pokazał, jak nie korzystać z hulajnogi. Pędząc środkiem ulicy, nie zważając na innych uczestników ruchu, stworzył realne zagrożenie. Jazda „pod prąd” była tylko jednym z wielu wykroczeń. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości aż 3 tysięcy złotych. Chociaż taka suma może szokować, warto pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne.

Zasady poruszania się hulajnogą – co każdy użytkownik powinien wiedzieć

Hulajnogi elektryczne, choć wygodne, mają określone zasady ruchu. Dozwolona prędkość to 20 km/h, ale na chodniku trzeba dostosować się do tempa pieszych. Zasada pierwszeństwa dla pieszych jest obowiązująca. Dzieci mogą korzystać z hulajnóg od 10. roku życia, ale tylko pod opieką dorosłych. Jazda po drodze dla rowerów lub jezdni (do 30 km/h) jest dozwolona, w przeciwnym razie można korzystać z chodnika.

Podsumowanie: Hulajnogi elektryczne to wygodny środek transportu, ale wymagają przestrzegania przepisów. Mandaty za nieprzestrzeganie zasad mogą być bardzo wysokie, jak w przypadku 27-latka z Leszna. Dbajmy o własne bezpieczeństwo i innych na drodze, przestrzegając przepisów i korzystając z hulajnogi odpowiedzialnie.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.