Jakie mogą być przyczyny awarii klimatyzacji w aucie?

Problemy z klimatyzacją mogą wynikać z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest nieszczelność układu, przez którą ucieka czynnik chłodzący. Innym powodem może być zatarcie się sprężarki, co uniemożliwia jej działanie. Problemy mogą także dotyczyć elektroniki sterującej, która może odciąć przycisk AC na konsoli. Jednak czasami kierowca nie ma czasu na dokładne rozważania i aby poczuć ulgę podczas podróży musi zmniejszyć w jakiś sposób temperaturę w samochodzie.

Proste sposoby na schłodzenie samochodu bez klimatyzacji

Choć otwarcie wszystkich okien podczas jazdy wydaje się najprostszym rozwiązaniem, niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Przeciąg może przynieść chwilową ulgę, ale również prowadzić do przeziębienia czy sztywnienia mięśni szyi i twarzy. Lepiej jest więc rozważyć inne pomysły.

Przewietrz pojazd, zanim ruszysz. Po dotarciu do auta otwórz drzwi i odczekaj kilka minut, aby uwięzione gorące powietrze mogło się ulotnić.

Otwieraj na krótko okna podczas jazdy. Po ruszeniu z miejsca możesz uchylić szyby i włączyć nawiew z maksymalną siłą. Pamiętaj jednak, aby nie trwało to dłużej niż kilkanaście minut.  

Warto zapobiegać również nagrzewaniu auta

W samochodzie z niesprawną klimatyzacją kluczowe jest również zapobieganie nagrzewaniu się wnętrza. Oto kilka sprawdzonych technik:

  1. Parkowanie tyłem do słońca.
  2. Wybieranie zacienionych miejsc.
  3. Osłony przeciwsłoneczne. Na przednią i tylną szybę można założyć osłony przeciwsłoneczne, które zapobiegną nagrzewaniu się wnętrza i starzeniu plastików.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja samochodowa opiera się na procesie zmiany stanu skupienia czynnika chłodniczego z ciekłego na gazowy i odwrotnie. Po uruchomieniu kompresor spręża czynnik chłodniczy, który w stanie gazowym wtłaczany jest pod ciśnieniem do skraplacza. Tam czynnik zmienia stan skupienia na ciekły, a następnie przechodzi przez osuszacz w celu usunięcia wilgoci. Następnie czynnik trafia do parownika, gdzie oddaje zimno do wnętrza samochodu. Cykl ten powtarza się, zapewniając chłodne powietrze w kabinie.

Jakie są główne elementy układu klimatyzacji?

  • Skraplacz klimatyzacji: Chłodnica, która obniża ciśnienie i temperaturę czynnika chłodzącego.
  • Osuszacz klimatyzacji: Usuwa wilgoć i zanieczyszczenia z układu.
  • Zawór rozprężny: Obniża ciśnienie i temperaturę czynnika chłodzącego.
  • Parownik klimatyzacji: Oddaje niską temperaturę do kabiny samochodu.
  • Sprężarka klimatyzacji: Napędza ją pasek klinowy, który spręża czynnik chłodzący.
  • Silnik dmuchawy: Wtłacza zimne powietrze do wnętrza auta.

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Niski poziom czynnika chłodzącego jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii klimatyzacji. Bywają też jednak inne przypadki. Możliwe przyczyny to awaria kompresora, uszkodzenie skraplacza, awaria osuszacza, przepalony bezpiecznik lub uszkodzenie silnika dmuchawy. Regularne serwisowanie klimatyzacji jest kluczowe dla jej prawidłowego działania. Przynajmniej raz w roku warto udać się do serwisu, aby wymienić filtr kabinowy, oczyścić i dezynfekować układ oraz uzupełnić czynnik chłodzący.

Sprawna klimatyzacja znacznie podnosi komfort jazdy w upalne dni. Regularne serwisowanie oraz odpowiednie użytkowanie klimatyzacji pozwalają uniknąć awarii i cieszyć się przyjemnym chłodem podczas podróży. Jeśli klimatyzacja w samochodzie nie działa, warto zastosować sprawdzone metody radzenia sobie z upałem oraz jak najszybciej udać się do serwisu w celu diagnozy i naprawy usterki.