AdBlue to nazwa handlowa 32,5% wysokiej czystości wodnego roztworu mocznika, który jest używany w systemie selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) (ang. Selective Catalytic Reduction) w celu rozkładu w katalizatorze bardzo szkodliwych dla środowiska tlenków azotu.
Jak działa AdBlue?
Płyn AdBlue (roztwór mocznika) ze zbiornika trafia do katalizatora SCR, gdzie jest dozowany w odpowiednich ilościach do strumienia gorących spalin, tam AdBlue rozkłada się na amoniak i dwutlenek węgla. Amoniak reaguje z tlenkami azotu tworząc wolny azot i parę wodną.
Czy AdBlue ma właściwości korozyjne?
Tak to nie jest plotka, AdBlue ma właściwości powodujące korozję, dlatego uważaj przy nalewaniu płynu, żeby nie zabrudzić powierzchni samochodu. Jeśli się to stanie, jak najszybciej wyczyść polane miejsce.
Po co stosuje się AdBlue?
AdBluje stosuje się, żeby chronić środowisko. Jest to dobry kompromis, jeżeli chcemy korzystać z silników wysokoprężnych, które niestety są dla środowiska szkodliwe.
Wielu producentów aut wykazuje, że AdBlue pozwala także na obniżenie zużycia paliwa do 5%, czyli kolejna korzyść dla środowiska naturalnego i ekologii.
Ważne informacje o AdBlue
- nie jest szkodliwy dla środowiska,
- nie dolewa się go do paliwa, a używany jest ze spalinami,
- nie jest łatwopalny,
- nie jest wybuchowy,
- zamraża się w temperaturze -11 stopni,
- w większości modeli samochodów jeżeli zbiornik AdBlue jest pusty, nie uruchomisz samochodu i nie pojedziesz.
Gdzie znajduje się wlew AdBlue?
Wskaźnik AdBlue na tablicy informuje o braku płynu? Wlew AdBlue umiejscowiony jest w zależności od marki i modelu samochodu. Zazwyczaj szukaj go obok wlewu oleju napędowego w komorze silnika między innymi płynami eksploatacyjnymi lub czasami (rzadko) w bagażniku samochodu.
Pamiętaj jedną ważną rzecz, AdBlue jest wlewany oddzielnie, nie próbuj dolewać go do oleju napędowego! Jeżeli dolałeś AdBlue do oleju napędowego, to nie uruchamiaj silnika, to może go nieodwracalnie uszkodzić. Skontaktuj się ze swoim serwisem jak najszybciej.