Aktywiści zablokowali most Świętokrzyski w Warszawie

Podczas dzisiejszego porannego szczytu, 17 lipca, aktywiści z ruchu Ostatniego Pokolenia ponownie dali o sobie znać – zablokowali most Świętokrzyski w Warszawie. Około godziny 8:00 aktywistki i aktywiści pojawili się na moście, wkroczyli na jezdnię prowadzącą w kierunku centrum na wysokości Wybrzeża Kościuszkowskiego, usiedli na nawierzchni i w ten sposób zablokowali ruch. Już około 8:10 sytuacja na moście stała się nerwowa. Jeden z kierowców wyrwał aktywistom transparent, a inny próbował przekonywać protestujących, że śpieszy się na zaplanowaną od pół roku wizytę u lekarza. Policja szybko pojawiła się na miejscu i po kilku minutach udało się przywrócić przejezdność mostu.

Oświadczenie aktywistów

Krótko po zakończeniu protestu organizacja Ostatnie Pokolenie wydała oświadczenie, w którym podkreślono potrzebę większych inwestycji w transport publiczny. „Przez ostatnie trzy tygodnie wszyscy Polacy dotkliwie odczuwają zakłócenia wywołane przez kryzys klimatyczny. Największe upały razem z burzami, o których niemal codziennie alarmują alerty RCB, zmieniają zwykłe wyjście z domu w ogromne ryzyko. (...) Co jeszcze musi się stać, żeby rząd wycofał się ze swojej destrukcyjnej polityki?” – stwierdza Julia Keane z Ostatniego Pokolenia, cytowana przez tvn24.pl.

Kolejne akcje na horyzoncie

Blokada mostu Świętokrzyskiego to jedna z wielu akcji przeprowadzonych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w ostatnich tygodniach. Wcześniej organizowali protesty m.in. na alei Jana Pawła II oraz na Wale Miedzeszyńskim. Celem tych działań jest zwrócenie uwagi władz na problem zmiany klimatu i konieczność inwestycji w zrównoważony transport publiczny. Aktywiści zapowiadają już kolejne akcje i prowadzą zbiórki pieniędzy na dalszą działalność.

Kim są aktywiści Ostatniego Pokolenia?

Ostatnie Pokolenie to ruch obywatelskiego oporu, który działa w Polsce od kilku miesięcy. Jego celem jest walka o dostępny i tani publiczny transport dla wszystkich Polaków. Aktywiści tej organizacji są odpowiedzialni m.in. za oblanie farbą pomnika warszawskiej Syrenki oraz zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej.