Nowe urządzenia kontrolujące prędkość w Polsce

W Polsce już niedługo pojawi się nowy sposób na kontrolowanie prędkości kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakup 128 nowoczesnych urządzeń kontrolujących prędkość, w tym lidary POLISCAN FM1. Te urządzenia zaawansowane technologicznie mają być znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych fotoradarów, co pozwoli na lepsze monitorowanie prędkości i zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Obecnie w sieci CANARD działają 464 fotoradary, w tym nowoczesne Multaradar CD i fotoradary Mesta Fusion RN francuskiej firmy IDEMIA. Dodatkowo w kilku lokalizacjach zamontowano kamery TraffiStar SR390 do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle oraz systemy odcinkowego pomiaru prędkości w 36 miejscach.

Plany zakupu nowych urządzeń

Zwiększenie liczby urządzeń kontrolujących prędkość jest częścią projektu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W ramach tego projektu GITD planuje zakup 128 nowych urządzeń rejestrujących wykroczenia drogowe. Lista obejmuje 43 zespoły kamer do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 70 fotoradarów oraz 10 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach i 5 na przejazdach kolejowych.

Czym jest lidar POLISCAN FM1?

Lidar POLISCAN FM1 to nowoczesne urządzenie wykorzystujące technologię laserową do pomiaru prędkości i rejestracji wykroczeń drogowych. Jest znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych fotoradarów, ponieważ może skanować obszar drogi tysiącami wiązek światła laserowego w każdej sekundzie. Dzięki temu jest w stanie dokładnie namierzać i rejestrować kilka pojazdów jadących obok siebie lub jeden za drugim. W ten sposób eliminuje efekt wzajemnego przysłaniania się aut. Lidar POLISCAN FM1 jest także wyposażony w dwie kamery, które pozwalają na wybór optymalnego momentu do zrobienia zdjęcia. Urządzenie może być montowane w różnych miejscach, takich jak bagażnik samochodowy, przenośny statyw czy opancerzona przyczepa. Jest również zdolne do rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle oraz działa w trudnych warunkach, takich jak łuki dróg czy tunele.

Skuteczność i przyszłość nowoczesnych urządzeń kontrolujących prędkość

Lidar POLISCAN FM1, dzięki swojej precyzji i zaawansowanej technologii, jest w stanie zarejestrować nawet cztery razy więcej wykroczeń niż tradycyjne radary dopplerowskie. W warunkach gęstego ruchu drogowego, gdzie klasyczne fotoradary mogą zawodzić, lidary okazują się niezastąpione. Dodatkowo, dzięki możliwości rejestracji wykroczeń z dużej odległości, kierowcy będą mniej skłonni do nagłego zmniejszania prędkości w miejscach, gdzie są one zainstalowane.