W przypadku zablokowania wyjazdu z miejsca parkingowego działania zależą od lokalizacji. Na drodze publicznej możliwa jest interwencja policji, a na terenie prywatnym konieczne jest postępowanie cywilne.

Zablokowany wyjazd

Zablokowanie wyjazdu na drodze publicznej jest wykroczeniem. Policja może nałożyć mandat w wysokości od 100 do 300 zł oraz wezwać lawetę do odholowania blokującego pojazdu. Niestety, proces ten może trwać kilka godzin. Natomiast na terenie prywatnym, takim jak parkingi wewnętrzne, interwencja policji jest możliwa tylko w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa. W innych sytuacjach dozwolone jest samodzielne wezwanie lawety, a następnie domaganie się zwrotu kosztów związanych z usunięciem pojazdu na drodze postępowania cywilnego.

Warto także wspomnieć o problemie zajmowania cudzego miejsca parkingowego, który jest trudny do rozwiązania. Policja może interweniować tylko w określonych przypadkach, a w innych sytuacjach pozostaje dochodzenie swoich praw w sądzie.

Rady i wskazówki

W przypadku blokady wyjazdu warto zachować spokój i podejść do sytuacji zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli sytuacja ma miejsce na drodze publicznej, należy wezwać policję. Natomiast jeśli jesteśmy regularnie blokowani na terenie prywatnym, konieczne może być wytoczenie postępowania sądowego.

Zablokowany wyjazd z parkingu to sytuacja wymagająca odpowiednich działań zależnych od miejsca, w którym się znajdujemy. Znajomość praw i możliwych opcji pozwala na skuteczne i prawidłowe rozwiązanie problemu.