Podwyżka opłaty za badanie techniczne samochodu od 1 lipca? Jest stanowisko resortu

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje sugerujące, że od 1 lipca 2024 roku nastąpi podwyżka opłat za badanie techniczne samochodów. Aktualna stawka wynosi 98 zł dla samochodów osobowych, 62 zł dla motocykli i 153 zł dla ciężarówek, a stawki nie były zmieniane od 2004 roku. Ministerstwo Infrastruktury regularnie otrzymuje propozycje dotyczące nowelizacji tych opłat, jednak dotychczas nie podjęto decyzji o ich zmianie. Minister Infrastruktury, Dariusz Klimczak, odniósł się do tych doniesień i stanowczo zaprzeczył ich prawdziwości. Na portalu społecznościowym X napisał: „Informacja, która krąży w internecie o rzekomej podwyżce opłaty za badanie techniczne samochodu jest nieprawdziwa”.

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury

Ministerstwo Infrastruktury również wydało oficjalny komunikat, w którym zdementowano te plotki. W oświadczeniu podkreślono, że nie ma planów wprowadzenia podwyżek od 1 lipca 2024 roku. „W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami odnośnie wzrostu stawki za badanie techniczne pojazdów od 1 lipca 2024 r. stanowczo je dementujemy. Informacje nie są prawdziwe” – napisano w komunikacie opublikowanym na platformie X.

Propozycje dotyczące nowych stawek

Artur Sałata, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) i koordynator ds. SKP, zaproponował, aby badanie techniczne pojazdu kosztowało 10 proc. minimalnego wynagrodzenia. Oznaczałoby to, że od 1 lipca 2024 roku koszt przeglądu technicznego samochodu osobowego wynosiłby 430 zł. Mimo tych propozycji żadna decyzja o podwyżce nie została podjęta.

Obecnie kierowcy mogą być spokojni – stawki za przeglądy techniczne pozostają bez zmian, a informacje o podwyżkach okazały się nieprawdziwe. Ministerstwo Infrastruktury monitoruje sytuację, ale na chwilę obecną nie ma planów wprowadzenia zmian w opłatach.