Nissan na ścieżce ekologicznych innowacji

Nissan, jako jeden z liderów branży motoryzacyjnej, zawsze wyznaczał nowe kierunki w rozwoju technologii napędowych. Tym razem koncern skupia się na stacjonarnym systemie produkcji energii, który ma być zasilany bioetanolem. Testy tego systemu, które rozpoczęły się w zakładach w Tochigi, mają na celu zwiększenie zdolności wytwarzania energii z myślą o pełnej skali produkcji w 2030 roku.

Nissan wykorzystuje zdobyte doświadczenie w technologii stałotlenkowych ogniw paliwowych (SOFC), aby maksymalizować efektywność i sprawność energetyczną. Te ogniwa, które mogą być zasilane różnymi rodzajami paliw, w tym bioetanolem, charakteryzują się wyjątkowo wysoką efektywnością energetyczną, sięgającą poziomu 70%.

Technologia SOFC i zrównoważone źródła paliwa

Ogniwa SOFC to przełom w dziedzinie wytwarzania energii, zapewniające nie tylko wysoką sprawność, ale i adaptacyjność do różnych źródeł paliwowych. Dzięki zdolności pracy z bioetanolem, gazem ziemnym czy gazem LP, ta technologia otwiera nowe możliwości w dziedzinie zrównoważonej produkcji energii.

Nissan planuje zasilać swój system bioetanolem pozyskanym z sorgo – rośliny o wysokiej wydajności energetycznej i minimalnym wpływie na produkcję żywności. Taka strategia pozwoli na osiągnięcie neutralności węglowej i redukcję emisji CO2 do zera. Będzie to możliwe dzięki równoważeniu emisji generowanych podczas produkcji energii i pochłaniania CO2 przez rośliny w trakcie ich wzrostu.

Przyszłość Nissana – neutralność węglowa i innowacje

Kazuhiko Murata, wiceprezes ds. inżynierii produkcji i rozwoju układów napędowych w Nissan Motor Co., Ltd., podkreśla znaczenie przejścia od silników spalinowych do pojazdów elektrycznych i rozwijania nowych obszarów technologicznych. Wytwarzanie energii w technologii SOFC stanowi jedną z kluczowych kompetencji Nissana, wspierającą dążenie firmy do elektryfikacji i osiągnięcia neutralności węglowej.

Z pełnym zaangażowaniem w realizację celu neutralności węglowej do 2050 roku Nissan planuje pełną elektryfikację swoich urządzeń produkcyjnych. Dzięki innowacyjnym technologiom i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii marka zmierza do zminimalizowania swojego śladu węglowego. Tym samym przyczynia się do ochrony środowiska i promowania zrównoważonego rozwoju.