Kto może odwołać się od mandatu?

Każda osoba, która otrzymała mandat i jest pewna, że został on nałożony niesłusznie, ma prawo do odwołania się. Dodatkowo, odwołanie może złożyć:

  • rodzic lub opiekun prawny osoby, która ma mniej niż 17 lat,
  • przedstawiciel ustawowy lub kurator osoby ubezwłasnowolnionej,
  • przedstawiciel służby, która wydała mandat niesłusznie – z urzędu,
  • przedstawiciel sądu, który dowiedział się, że mandat został wystawiony niesłusznie – z urzędu.

Kiedy można odwołać się od mandatu?

Mandat można kwestionować w sytuacjach, gdy:

  • został nałożony za działanie, które nie było wykroczeniem,
  • został wystawiony za czyn, który może ukarać tylko sąd (np. grozi za to areszt),
  • został nałożony w wyniku obrony koniecznej lub działania w stanie wyższej konieczności,
  • został nałożony z powodu działania spowodowanego chorobą psychiczną lub innym zakłóceniem czynności psychicznych.

Wniosek o uchylenie mandatu drogowego

 Nie ma jednego wzoru wniosku o uchylenie mandatu, dlatego trzeba go napisać samodzielnie. We wniosku należy podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, serię i numer mandatu. Konieczny jest także opis zdarzenia i okoliczności, które uzasadniają uchylenie mandatu.

Aby odwołać się od mandatu, należy napisać wniosek o uchylenie i złożyć dokument w sądzie rejonowym właściwym dla terenu, na którym wystawiono mandat. Można to zrobić osobiście lub wysłać wniosek listem poleconym. Następnie zaczekaj na odpowiedź z sądu, z której dowiesz się o dacie posiedzenia. Ważne, aby złożyć dokumenty w odpowiednim terminie. Jeśli jesteś osobą, która dostała mandat – do 7 dni od przyjęcia mandatu. Natomiast, jeśli jesteś przedstawicielem służby, która wydała mandat – po 7 dniach od wystawienia mandatu.

Odwołanie od mandatu. Ile kosztuje?

Postępowanie w sądzie jest bezpłatne. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów związanych z odwołaniem od mandatu. Co więcej, nie ma określonego terminu rozpatrzenia wniosku o uchylenie mandatu drogowego. Sądy starają się, aby czas oczekiwania był jak najkrótszy. Decyzję otrzymasz listownie, a na zakończenie posiedzenia sędzia wyda postanowienie o uchyleniu mandatu albo odmowę jego uchylenia. Pamiętaj, że nie możesz odwołać się od decyzji sądu.

Odwołanie od mandatu to ważne prawo, które pozwala na obronę przed niesłusznymi karami. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie opisać okoliczności zdarzenia i dostarczyć wszystkie niezbędne informacje we wniosku.