Porady

Jak wyczyścić pasy bezpieczeństwa?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 04.02.2021 11:57
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : Unsplash.com)

Choć pasy bezpieczeństwa łatwo się brudzą, często się o nich zapomina. Może się na nich gromadzić pot. Niejednokrotnie pojawiają się na nim plamy po jedzeniu i napojach. W rzeczywistości wiele osób nie wie, jak wyczyścić pasy bezpieczeństwa. Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Dlaczego warto czyścić pasy bezpieczeństwa?

Jako odpowiedzialny, dbający o bezpieczeństwo i przestrzegający przepisów kierowca, zapinasz pasy za każdym razem, gdy siadasz za kierownicą. Tak samo powinien robić każdy pasażer. Jazda bez zapiętych pasów nie podlega negocjacjom. Prawdopodobnie większość kierowców i pasażerów nie zdaje sobie sprawy, że na pasach bezpieczeństwa gromadzą się zarazki. 

Proste czyszczenie ręczne

Pasy bezpieczeństwa można wymyć ręcznie, aby usunąć większość, jeśli nie całość, brudu. Przygotuj: klips lub spinacz do bielizny, biały ocet, szmatkę i środek do czyszczenia tapicerki winylowej. Wyciągnij pasy tak daleko, jak to tylko możliwe. Dzięki temu wyczyścisz te elementy, które zazwyczaj schowane są w osłonie zapięcia. Zamocuj klips lub spinacz w pobliżu zapięcia, aby pas nie został wciągnięty ponownie do środka. Użyj środka do czyszczenia tapicerki lub octu. Spryskaj szmatkę i wmasuj roztwór w pasek. Po wyczyszczeniu pozostaw wyciągnięty pas, aby spokojnie wysechł. W przeciwnym razie zwiększasz ryzyko pleśni. 

Czyszczenie zaawansowane: myjka ciśnieniowa

Jeśli masz bardzo brudne pasy lub po prostu nie chcesz czyścić ich ręcznie, sięgnij po myjkę ciśnieniową. Upewnij się, że masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby bezpiecznie ją obsługiwać. Oprócz myjki ciśnieniowej (z regulowanymi ustawieniami i opryskiwaczem), potrzebujesz też podkładek szorujących, środka czyszczącego lub odtłuszczającego (na bazie wody), ręczników. Możesz też przygotować klipsy. 

Najpierw otwórz drzwi samochodowe i wyciągnij maksymalnie pasy bezpieczeństwa. Rozciągnij je na zewnątrz auta i zamknij drzwi. Gumowa uszczelka przytrzyma pasy. Nałóż na nie wybrany środek, a następnie wyszoruj gąbką. Teraz sięgnij po myjkę ciśnieniową. Pamiętaj, by ustawić ją na 500-800 dpi.

Upewnij się, że strumień nie jest zbyt silny. Spryskaj najpierw jedną stronę, a potem drugą. Sprawdź, czy usunąłeś cały środek. Użyj ręcznika, aby usunąć nadmiar wilgoci. Pasy powinny być całkowicie rozciągnięte, dopóki nie wyschną. Przydadzą się klipsy lub spinacze do bielizny. Zastosuj tak małą ilość sprayu, jak to tylko możliwe.

Dodatkowe wskazówki

Nie używaj preparatów zawierających amoniak lub wybielacz. Mogą uszkodzić włókna lub szwy paska. Jeśli masz skórzane fotele, podejmij dodatkowe środki ostrożności, aby je zakryć i zabezpieczyć. Plastikowe plandeki zapobiegną rozpylaniu się wody na siedzenia. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z pomocy fachowców.

Unsplash.com

Jak wyczyścić uporczywe plamy?

Jeśli masz do czynienia z uporczywą plamą i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Wymieszaj 1 łyżkę płynu do naczyń z filiżanką ciepłej wody, a następnie dodaj około 30 ml octu. Delikatnie mieszaj roztwór, dopóki wszystkie składniki się nie połączą. Ocet świetnie neutralizuje zapachy. Dodatkowo ma właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pleśni.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.