Koszty wynajmu aut elektrycznych i spalinowych

Jeszcze niedawno wynajem samochodów elektrycznych był korzystniejszy finansowo w porównaniu do ich spalinowych odpowiedników. Jednak najnowsze dane pokazują, że sytuacja uległa zmianie. Analitycy Carsmile porównali 12 par samochodów elektrycznych i spalinowych. Wzięli pod uwagę modele o możliwie zbliżonych wersjach. Wyniki wskazują, że rata wynajmu elektryka jest średnio o 9% wyższa niż auta spalinowego. To spora różnica, która może wpłynąć na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Porównanie obejmowało różne modele, takie jak Fiat 500, Opel Mokka, Hyundai Kona, Jeep Avenger, BMW X1 i Volvo XC40. W większości przypadków elektryczne odpowiedniki tych aut okazały się droższe w wynajmie. Wyjątek stanowiły jedynie pary Hyundai Kona Electric i Kona oraz Volvo EX30 i XC40, gdzie elektryki były tańsze. Jednak nawet te wyjątki nie zmieniają ogólnego trendu rosnących kosztów aut elektrycznych.

Mniejsze rabaty na auta elektryczne

Średni rabat na samochody elektryczne wynosi obecnie 6%, podczas gdy na auta spalinowe jest to 12%. Ta różnica w polityce rabatowej producentów dodatkowo wpływa na opłacalność zakupu pojazdów zeroemisyjnych. Niższe rabaty wynikają m.in. z mniejszej presji na sprzedaż elektryków. Jeszcze dwa lub trzy lata temu producenci mocno promowali samochody elektryczne, ale obecnie ta presja wyraźnie osłabła. Niższe rabaty i wyższe koszty finansowania aut elektrycznych przyczyniają się do rosnącej różnicy w kosztach między elektrykami a samochodami spalinowymi. W efekcie wiele osób może zrezygnować z zakupu auta elektrycznego na rzecz bardziej ekonomicznych spalinowych odpowiedników.

Zmieniające się warunki finansowania

Innym czynnikiem wpływającym na rosnące koszty elektryków są zmieniające się warunki finansowania. Dwa lata temu firmy finansujące samochody elektryczne miały bardziej optymistyczne podejście do szacowania wartości rezydualnej tych pojazdów. Obecnie ta wartość jest niższa, co przekłada się na wyższe raty wynajmu. Przykładem jest Tesla, która jeszcze niedawno była bardziej opłacalna w wynajmie, ale po aktualizacji wartości rezydualnej modele Audi okazały się tańsze. Warto dodać, że zmieniające się wyceny wartości rezydualnej wpływają na atrakcyjność finansową elektryków. Pomimo wyższych kosztów, w czerwcu odnotowano rekordową liczbę rejestracji nowych aut elektrycznych w Polsce, co wynikało m.in. z opóźnionego transportu Tesli Model 3 i presji na ich rejestrację przed końcem okresu rozliczeniowego.

Czy elektryki się opłacają?

Samochody elektryczne stają się coraz mniej opłacalne w porównaniu do aut spalinowych. Wyższe koszty wynajmu, mniejsze rabaty i zmieniające się warunki finansowania sprawiają, że wiele osób może zrezygnować z zakupu elektryka. Chociaż nadal istnieją korzyści związane z ekologicznymi aspektami pojazdów zeroemisyjnych, rosnące koszty mogą wpłynąć na decyzje zakupowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie przeanalizować koszty związane z posiadaniem samochodu elektrycznego. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, możliwości finansowych oraz dostępności dotacji i rabatów. Warto również śledzić zmieniające się warunki na rynku motoryzacyjnym, które mogą wpłynąć na opłacalność zakupu pojazdu elektrycznego w przyszłości.