fot. elements.envato.com

System opłat oparty na e-winietach obejmuje motocykle, samochody (i ich przyczepy), ciężarówki o maksymalnej dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t, autobusy, pojazdy mechaniczne nieobjęte opłatami drogowymi na podstawie odrębnych przepisów oraz naczepy ww.

Warto wiedzieć

Z odcinków płatnych można korzystać tylko po uzyskaniu ważnego zezwolenia na korzystanie z dróg. Dlatego przed wjazdem na taki odcinek, musisz kupić winietę. Jej ważność obowiązuje w przypadku momentu zakupu (dzień/godzina/minuta). Jeśli kupisz kilka e-winiet jednocześnie, upewnij się, że dokładnie określiłeś datę i godzinę każdej podróży.

Aby uniknąć nieuprawnionego korzystania z dróg, podczas zakupu zawsze sprawdzaj tablicę rejestracyjną, kod kraju, kategorię pojazdu i okres ważności na odcinku kontrolnym. Jeśli kupujesz winietę przez Internet, e-mail z potwierdzeniem służy jako dowód zakupu. Na wszelki wypadek zachowaj odcinek zwrotny/e-mail potwierdzający transakcję przez 2 lata od ostatniego dnia ważności dokumentu.

Stawki za e-winiety

 

Kategoria pojazdu winieta elektroniczna Krajowy Regionalny
Tygodniowy

  (10 dni)

Miesięczny Roczny Roczny
D1M | motocykl* 1470 HUF 2500 HUF
D1 | motocykle / samochody osobowe do 7 osób o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony oraz ich przyczepy 3500 HUF 4780 HUF 42,980 HUF 5000 HUF
D2 | wszystkie pojazdy silnikowe, które nie należą do żadnej innej kategorii pojazdów 7 000 HUF 9560 HUF 42,980 HUF 10 000 HUF
B2 | autobus 15 500 HUF 21,975 HUF 199,975 HUF 20 000 HUF
U | ciągnięte przyczepy pojazdów kategorii pojazdów D2 i B2 3500 HUF 4780 HUF 42,980 HUF 5000 HUF

Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony przejeżdżających przez Węgry mogą korzystać ze specjalnego, elektronicznego systemu poboru opłat HU-GO. 

Obowiązkowa winieta na Węgrzech

Na Węgrzech z autostrad, dróg ekspresowych i niektórych odcinków głównych dróg można korzystać tylko po uiszczeniu opłaty drogowej. To oznacza, że musisz kupić e-winietę. Niektóre odcinki dróg możesz przejechać bezpłatnie (np. całą długość autostrady M31). 

Od 01.10.2008 winieta elektroniczna zastąpiła wersję papierową. Zaletą nowej technologii jest to, że możesz e-winietę kupić online. Jeśli zaznaczysz odpowiednią opcję, dokument będzie ważny od razu. Nie musisz już przyklejać winiety na przedniej szybie.

Wszystkie niezbędne informacje, takie jak ważność i dane pojazdu, są przechowywanie centralnie przez podmioty pobierające opłaty i są natychmiast dostępne dla policji, w razie kontroli. 

Zniżki dla rodzin wieloletnich i osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Po wcześniejszym zgłoszeniu rodziny wieloletnie i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej są uprawnione do częściowego zwolnienia z opłat. Mogą korzystać z sieci dróg płatnych pojazdem przypisanym do D2, dysponując winietą elektroniczną D1. 

Czy mogę anulować rezerwację e-winiety?

Nie, nie jest to możliwe. Wszystkie dane winiety (numer rejestracyjny i okres ważności) są przesyłane bezpośrednio po udanym zamówieniu. Pamiętaj, że nie możesz zmienić takich danych.

Możesz wydrukować część kontrolną dla każdej zarezerwowanej e-winiety w dowolnym momencie. Wystarczy, że znajdziesz zamówienie w zakładce “Moje konto”.

Poprzedni artykułCzujnik ciśnienia w oponach – system TPMS
Następny artykułJeep Wrangler Sahara
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.