Nowa obwodnica Strykowa
Mieszkańcy Strykowa oraz kierowcy podróżujący drogą krajową nr 32 od 23 sierpnia 2024 roku mogą cieszyć się nowo otwartą obwodnicą, która znacząco odciąża ruch w samej miejscowości. Trasa o długości ponad 3 kilometrów została zrealizowana przez firmę PORR, która podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę tego odcinka w październiku 2021 roku. Wartość inwestycji wyniosła ponad 78 milionów złotych, a projekt został dofinansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Obwodnica przebiega nowym śladem po południowej stronie Strykowa i łączy się z istniejącą drogą krajową nr 32 poprzez dwa ronda. Takie rozwiązanie znacznie poprawia płynność ruchu oraz bezpieczeństwo na drodze. Jednocześnie wyprowadza ruch tranzytowy poza centrum miejscowości.
Korzyści płynące z inwestycji
Podstawowym celem budowy obwodnicy Strykowa było wyprowadzenie uciążliwego ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy mogą liczyć na poprawę jakości życia – zmniejszenie hałasu, czystsze powietrze oraz większe bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Nowa trasa stanowi także ważne połączenie pomiędzy Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim oraz Wolsztynem, a jej oddanie do użytku przyczyni się do poprawy przepustowości na drodze krajowej nr 32. Realizacja obwodnicy Strykowa jest częścią większego projektu, w ramach którego dofinansowanie z KPO otrzymały inwestycje o łącznej długości 90 km, obejmujące budowę obwodnic w różnych częściach kraju. Strykowo jest drugą miejscowością w Wielkopolsce, która zyskała obwodnicę dzięki Programowi budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Program budowy 100 obwodnic
Rządowy Program budowy 100 obwodnic zakłada realizację 100 nowych tras o łącznej długości ponad 800 km w całej Polsce. Wszystkie obwodnice będą dostosowane do przenoszenia obciążeń o ciężarze do 11,5 tony na oś, co zapewni ich trwałość i bezpieczeństwo. Program ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu w zatłoczonych miastach, a także odciążenie sieci drogowej poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centra miast. Realizacja tych inwestycji przyczyni się nie tylko do poprawy warunków życia mieszkańców miejscowości objętych programem, ale także do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa podróżowania po Polsce.