Czym charakteryzują się hybrydy?
Planując zakup nowego samochodu, warto przyjrzeć się nie tylko specyfikacji technicznej, ale również technice napędowej. Auta spalinowe cieszą się już zdecydowanie mniejszą popularnością, głównie dlatego, że Unia Europejska planuje wprowadzenie coraz większych restrykcji w zakresie ich użytkowania. Niekorzystne rozwiązania prawne nie skłaniają do zakupu. Podobnie jest z Dieslem, o którego coraz rzadziej pytają kupujący. W ostatnim czasie zdecydowanym liderem są hybrydy. W poradniku na Warta.pl znaleźć można porównanie samochodów hybrydowych, z silnikiem Diesla oraz elektrycznych. Samochody hybrydowe wyposażone są w silnik spalinowy, dlatego emitują szkodliwe gazy. Co prawda w ich przypadku emisja jest niższa niż przy samochodach spalinowych, ale nie można całkowicie jej wykluczyć.
elements.envato.com
Pełen elektryk – rozwiązanie idealne?
Remedium na spaliny mają być samochody elektryczne, które w przeciwieństwie do hybryd, nie emitują spalin. Z założenia są więc przyjaźniejsze środowisku naturalnemu i ludziom, którzy nie muszą wdychać substancji szkodliwych. Niestety, ich paliwem jest energia elektryczna, którą też trzeba w jakiś sposób pozyskać. Obecnie coraz częściej możemy spotkać mini stacje fotowoltaiczne, które produkują energię potrzebną do zasilenia elektryków. Jeśli jednak pozyskujemy prąd z gniazdka, samochody te przestają być tak ekologiczne.
Hybryda czy elektryk – co wybrać?
Osoby planujące zakup samochodu coraz częściej rozważają tylko dwa rozwiązania: hybryda lub elektryk. Co wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli chodzi o krótkie jazdy w warunkach miejskich, to elektryki sprawdzają się doskonale. Użytkujemy je przede wszystkim na małych odległościach, natomiast nie są one w stanie pokonać za jednym ładowaniem bardzo długich tras. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc samochody hybrydowe. Warto wybierać je również wtedy, gdy na co dzień unikamy ruchu miejskiego, jeżdżąc autostradą. Samochody hybrydowe pracują w takim trybie najefektywniej. Jeśli chodzi o ceny, to są one zbliżone, dlatego kupujący najczęściej nie kierują się wyłącznie tym, ile będą musieli zapłacić za pojazd. Podobnie z wyposażeniem, które nie różni się znacząco w poszczególnych modelach. Ubezpieczenie samochodu trzeba będzie wykupić dla każdego pojazdu – rodzaj napędu nie zwalnia z obowiązku zakupu OC, natomiast dla nowych pojazdów rekomenduje się również polisę AC.
elements.envato.com
Jaki samochód będzie najlepszym rozwiązaniem?
Wybór między elektrykiem a hybrydą jest trudny, dlatego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby i najczęściej pokonywane trasy. Jeśli dużo jeździsz, ale głównie po mieście, wybierz samochód elektryczny. W przypadku, gdy często pokonujesz długie trasy, postaw na auto z napędem hybrydowym. Nie warto natomiast kierować się wyłącznie trendami rynkowymi, które nie zawsze odpowiadają potrzebom i preferencjom kierowców. Zakup samochodu to inwestycja na długie lata, dlatego lepiej dokładnie przemyśleć swoją decyzję, niż podejmować ją pod wpływem chwili.