Pewnie niejeden z nas w ostatnim czasie dokonał zakupu swojego wymarzonego samochodu. Nawet jeśli to pojazd z tak zwanej „drugiej ręki” to i tak sprawia radość, a pewnie i dumę. Niejeden z nas pewnie też zastanawiał się co zrobić kiedy już dojdzie do podpisania umowy „kupna – sprzedaży”.
Przerejestrowanie samochodu krok po kroku
W pierwszej kolejności – w zależności od kwoty za jaka oficjalnie kupiliśmy pojazd (do 1000 złotych nie ma obowiązku podatkowego) – musimy udać się z umowa kupna do Urzędu Skarbowego, to tam urzędnik poprosi nas o zapłacenie 2 procent podatku. Jeżeli tego nie zrobimy kolejny punkt, z listy „do załatwienia” nie będzie mógł być zrealizowany.
Po zapłaceniu podatku udajemy się przerejestrować pojazd do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego to tam fizycznie przerejestrujemy pojazd. Warto przygotować się i na to, że poświęcimy dużo czasu, jak również na to, że będziemy musieli wypełnić wniosek i zapłacić opłatę za przerejestrowanie.
Na przerejestrowanie mamy 30 dni. Pamiętajmy by pojazd miał aktualne badania techniczne oraz aktualne ubezpieczenie OC – bez tego ani rusz.