Czy przepisy pozwalają na picie alkoholu w samochodzie?
W Polsce przepisy nie zabraniają pasażerom samochodu spożywania alkoholu ani bycia pod jego wpływem. W teorii kierowca także może pić alkohol, jeśli samochód jest zgaszony i zaparkowany. W takim przypadku osoba siedząca za kierownicą nie jest traktowana jako kierujący, a wnętrze pojazdu stanowi prywatną przestrzeń. Służby nie mogą więc ukarać za picie alkoholu w miejscu publicznym. Jednak, choć teoretycznie możliwe jest zorganizowanie imprezy w samochodzie, takie zachowanie niesie ze sobą spore ryzyko i pułapki prawne. Jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, łatwo narazić się na mandat lub poważniejsze konsekwencje.
Picie alkoholu w samochodzie
Picie alkoholu za kierownicą zaparkowanego samochodu wymaga przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim kluczyki nie powinny znajdować się w stacyjce. W przeciwnym razie, nawet jeśli silnik nie jest uruchomiony, możemy zostać oskarżeni o zamiar prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Problemy mogą pojawić się także przy próbie otwierania lub zamykania szyb. Choć większość nowoczesnych samochodów umożliwia sterowanie szybami za pomocą pilota, niektóre pojazdy wymagają przekręcenia kluczyka w stacyjce, aby uruchomić elektrykę. W takim przypadku przekręcenie kluczyka może zostać uznane za próbę uruchomienia pojazdu, co jest nielegalne. Również uruchomienie silnika w celu korzystania z klimatyzacji jest zabronione. Nawet jeśli kierowca przesiądzie się na miejsce pasażera, uruchomienie silnika na postoju powyżej jednej minuty może skutkować mandatem. Ostatnią pułapką jest opuszczenie pojazdu z alkoholem w ręku. Wystarczy, że wyjdziemy z samochodu, nawet na chwilę, aby przenieść się na tylną kanapę, a przez moment znajdziemy się w miejscu publicznym, co może być podstawą do ukarania przez funkcjonariuszy.
Czy za picie w samochodzie na parkingu można dostać mandat?
Jeśli przestrzegamy wszystkich wymienionych wcześniej zasad, policja ani straż miejska nie powinny mieć podstaw do ukarania nas za picie alkoholu w zaparkowanym samochodzie. Jednak, jeśli zaczniemy zachowywać się głośno i zakłócać spokój, możemy zostać oskarżeni o zakłócanie porządku publicznego. Warto zatem zastanowić się, czy warto ryzykować i organizować imprezę w samochodzie. Choć polskie prawo zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych, takich jak parki, lepiej znaleźć bezpieczniejsze i mniej kontrowersyjne miejsce do spędzania czasu z przyjaciółmi.