Nowa naklejka na szyby samochodów

Od 12 września 2024 roku wchodzi w życie obowiązek posiadania nowej naklejki na szyby samochodów, która uprawnia do wjazdu do tzw. Stref Czystego Transportu (SCT). Zgodnie z nowymi przepisami naklejka będzie konieczna w miastach, gdzie odnotowano przekroczenie dopuszczalnych norm emisji dwutlenku azotu. Zmiany dotyczą przede wszystkim miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest zbyt wysoki. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska naklejka SCT będzie obowiązywać m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Katowicach. Kierowcy, którzy nie zastosują się do nowych przepisów, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 500 zł. Co ważne, naklejka ma być umieszczana w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Będzie ona ważna przez 5 lat.

Kto musi nakleić nową naklejkę SCT?

Nowy obowiązek dotyczy kierowców pojazdów, które spełniają określone normy emisji spalin, uprawniające do wjazdu do Stref Czystego Transportu. Dla każdego miasta mogą obowiązywać inne zasady dotyczące dopuszczalnych norm, w zależności od uchwał lokalnych władz. Na przykład, w Warszawie zakaz wjazdu do SCT obejmuje pojazdy benzynowe wyprodukowane przed 1997 rokiem oraz samochody z silnikiem diesla sprzed 2005 roku, które nie spełniają normy Euro 4. Zasady mogą się jednak różnić w innych miastach. Dla kierowców poruszających się regularnie w miastach, gdzie obowiązują SCT, naklejka będzie koniecznym elementem pojazdu. Jej brak oznacza nie tylko ryzyko kary, ale także brak możliwości wjazdu do stref bez odpowiedniego uprawnienia. Co istotne, naklejki wydane przed 12 września 2024 roku zachowują ważność przez 5 lat i nie ma konieczności ich wymiany przed upływem tego terminu.

Jak wygląda nowa naklejka i ile kosztuje?

Nowy wzór naklejki SCT został zaprojektowany w taki sposób, aby uprościć proces produkcji i dystrybucji. Jest to zielona naklejka w kształcie koła o średnicy 8 cm. Na naklejce znajdują się istotne informacje, takie jak numer rejestracyjny pojazdu, rodzaj paliwa, rok produkcji samochodu oraz nazwa gminy, która wydała naklejkę. Taki układ informacji pozwala na łatwą identyfikację pojazdu przez służby kontrolujące wjazd do SCT. Koszt naklejki nie powinien przekroczyć 5 zł, co ma być ukłonem w stronę kierowców. Poprzednia wersja naklejki, wprowadzona w 2022 roku, okazała się zbyt skomplikowana i kosztowna w produkcji, co sprawiło, że urzędy miejskie miały problemy z jej drukowaniem. Nowa wersja ma być tańsza i łatwiejsza w dystrybucji.

Wyłączenia z obowiązku – kto nie musi płacić kary?

Są pewne grupy kierowców, które mogą być wyłączone z obowiązku posiadania naklejki SCT. W Warszawie są to np. osoby rozliczające podatki w mieście, seniorzy powyżej 70. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami posiadające kartę parkingową. Wystarczy złożyć wniosek do Zarządu Dróg Miejskich, który przeanalizuje, czy dana osoba kwalifikuje się do wyłączenia. Co więcej, w niektórych miastach przewidziano możliwość wjazdu do SCT nawet cztery razy w roku, niezależnie od tego, czy samochód spełnia normy emisji spalin. Oznacza to, że osoby sporadycznie odwiedzające miasta takie jak Warszawa, mogą bez obaw wjechać do strefy, pod warunkiem, że nie przekroczą tej liczby wjazdów.