Eksploatacja pojazdu

Jak rozpoznać awarię sprzęgła?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 25.02.2022 17:49
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : Unsplash.com)

Sprzęgło to element mechaniczny pojazdu, który włącza i wyłącza układ napędowy lub przekładnię między kilkoma obracającymi się wałami. Zazwyczaj znajduje się między silnikiem a głównym wałem napędowym, dostosowując moment obrotowy i moc z silnika na koła.

Ślizganie się sprzęgła

Jeśli sprzęgło się ślizga, poczujesz, że po zwolnieniu pedału i przyspieszeniu auto będzie jechało powoli, podczas gdy silnik pracuje na wyższych obrotach. Możesz również zauważyć, że sprzęgło zwalnia wcześniej niż tego oczekujesz, bez większego nacisku.

Potencjalne przyczyny

Łącznik sprzęgła wymaga regulacji, ponieważ linka się zakleszczyła lub obudowa zardzewiała. Niekiedy łącznik może być wygięty, źle wyrównany lub uszkodzony. Czasami przyczyna problemu tkwi w osłabionej lub wypaczonej płycie dociskowej. Warto również sprawdzić, czy układ sprzęgła nie jest zanieczyszczony olejem z silnika lub skrzyni biegów. Zwróć też uwagę, czy mocowanie silnika nie jest uszkodzone.

Aby sprawdzić, czy sprzęgło się ślizga, wykonaj ten prosty test.  Zaparkuj tam, gdzie będziesz miał wystarczająco dużo miejsca przed sobą, z dala od ludzi i innych pojazdów. Uruchom silnik i włącz hamulec awaryjny. Teraz wciśnij pedał sprzęgła, a następnie włącz drugi lub trzeci bieg, zwiększając obroty silnika do około 2500 obr/min. Powoli zwolnij pedał sprzęgła. Jeśli sprzęgło zazębi się z kołem zamachowym i tarczą dociskową, silnik powinien zgasnąć. Jeżeli nie, zgłoś się do mechanika.

Pulsujący pedał sprzęgła

Kiedy obracające się części chwieją się lub wibrują w skrzyni biegów, możesz wyczuć pulsowanie pedału sprzęgła. W takiej sytuacji źródła problemu należy upatrywać w wypaczonym kole zamachowym lub wymagającej regulacji dźwigni zwalniającej. Jeśli pulsowanie lub wibracje pojawiły się po serwisowaniu przekładni, prawdopodobnie jej obudowa została nieprawidłowo ustawiona w stosunku do silnika.

Problem z włączeniem wstecznego biegu

Jeśli sprzęgło nie działa prawidłowo, najprawdopodobniej będziesz miał problem ze wrzuceniem wstecznego biegu. Zablokowany bieg może wskazywać na nieprawidłową regulację lub pracę drążka albo wypaczoną, bądź uszkodzoną tarczę sprzęgła.

W układzie hydraulicznym niemożność wrzucenia biegu powiązana jest często z niskim poziomem płynu, awarią głównego lub pomocniczego cylindra albo obu. Zwykle pedał gazu wydaje się wtedy gąbczasty lub luźny. W systemie mechanicznym mogą wystąpić problemy z tarczą sprzęgła lub dociskową, dźwignią zwalniającą, linką sterującą albo łożyskiem wyciskowym.

Problem z zacinającym się sprzęgłem

Niekiedy tarcza sprzęgła nie zwalnia się z koła zamachowego. Wałek wejściowy skrzyni biegów nadal się obraca, co utrudnia wrzucenie biegu bez odgłosu zgrzytania. Czasami możesz w ogóle nie wrzucić biegu.

Kabel, łączący sprzęgło z pedałem, został zastąpiony przez mechanizm hydrauliczny wykorzystujący podrzędne i główne cylindry. Niekiedy pojawiają się wycieki i inne usterki, uniemożliwiające wytworzenie wystarczającego ciśnienia płynu, aby zwolnić sprzęgło. Pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów i niezwłocznie wybrać się do zaufanego mechanika.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.