Ach, pleśń jest obrzydliwa, okropnie pachnie i często psuje doskonały chleb. Jeśli jednak znajdziesz ją w swoim samochodzie, powinnaś się nią natychmiast zająć. Zastanawiasz się, jak się jej pozbyć? Do najpopularniejszych naturalnych opcji zaliczamy sól, olejek goździkowy i biały ocet. Wspomniane produkty skutecznie usuwają pleśń. Możesz także zainwestować w specjalny produkt do zwalczania pleśni i hamowania wzrostu zarodników. Po wybraniu metody musisz odizolować problematyczne obszary i rozpocząć szorowanie!

Co powoduje pleśń i dlaczego powinienem się jej pozbyć?

Pleśń to rodzaj grzyba, który może pojawić się niemal wszędzie. Co ważne, szybko się rozprzestrzenia, dlatego nie bagatelizuj problemu. Nie  tylko ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach, ale może też być niebezpieczna dla zdrowia. Czarna pleśń wywołuje często bóle głowy, duszność, zmęczenie i ciężkie reakcje alergiczne. Niezależnie od rodzaju grzyb ma tendencję do wzrostu w wilgotnym, ciepłym środowisku. Jeśli pozostawisz mokry sprzęt w samochodzie, rozlejesz coś na siedzeniach lub dywanikach albo nie uszczelnisz szyby, zwiększasz ryzyko pojawienia się pleśni. Jeżeli występuje tylko na fotelach i nie dotarła do pianki, najprawdopodobniej pozbędziesz się jej samodzielnie.

Działania przygotowawcze

Najpierw należy przygotować pojazd, usuwając wszelkie możliwe przyczyny pleśni. Wyjmij sprzęt sportowy, dywaniki samochodowe, torby gimnastyczne, pokrowce na siedzenia. Sprawdź, czy pojawiły się na nich ślady pleśni. Jeśli tak, musisz się nimi zająć. Zaparkuj auto na otwartej przestrzeni, najlepiej w nasłonecznionym miejscu. Otwórz drzwi i opuść okna, dzięki czemu lepiej wywietrzysz pojazd. Dodatkowo zmniejszysz ryzyko wdychania zarodników. Pozostaw na około 15 minut. 

Nadszedł czas, aby założyć strój ochronny. Nie martw się o to, co pomyślą o Tobie sąsiedzi. Załóż gogle, gumowe rękawiczki i maskę na twarz. Możesz nawet rozważyć założenie specjalnego kombinezonu i kaloszy. 

Usuwanie pleśni za pomocą soli

Przygotuj sól niejodowaną, wiadro wody, butelkę z atomizerem i odkurzacz. Najpierw odkurz problematyczny obszar, dzięki czemu usuniesz większość pleśni, nie wcierając jej głębiej. Wymieszaj sól w wiadrze z wodą, zanurz gąbkę (lub dodaj ją do butelki z rozpylaczem) i delikatnie wyszoruj lub spryskaj problematyczny obszar.

Pamiętaj, by nanieść roztwór również na te miejsca, w których znajdują się zarodniki pleśni. Następnie pozwól mu wyschnąć, najlepiej w bezpośrednim świetle słonecznym. Odkurz ponownie samochód lub wyczyść zwykłą wodą. Być może trzeba będzie powtórzyć ten zabieg raz lub dwa razy.

Unsplash.com

Biały ocet

Przygotuj biały ocet, wiadro wody, butelkę z atomizerem i odkurzacz. Najpierw odkurz auto, a następnie zmieszaj biały ocet z wodą w proporcji 8:2. Nałóż mieszaninę na dotknięty obszar za pomocą gąbki lub butelki z rozpylaczem i delikatnie szoruj przez 15-20 sekund. Poczekaj, aż wyschnie w słońcu. Zajmie to około 15 minut. Pamiętaj, by opuścić szyby. Jeśli nadal wyczuwalny jest silny zapach octu, posyp go sodą oczyszczoną, pozostaw na kilka minut, a na koniec odkurz.