Ruch lewostronny na świecie

Historia ruchu lewostronnego sięga starożytności, kiedy ruch odbywał się pośrodku drogi. Średniowieczni rycerze, walczący przeważnie prawą ręką, preferowali poruszanie się po lewej stronie drogi, aby unikać zaczepiania bronią. Pierwsze zapisane prawo dotyczące ruchu drogowego wprowadził papież Bonifacy VIII w 1300 roku i nakazał poruszanie się po prawej stronie. Jednak to Anglicy rozpowszechnili ruch lewostronny. Zmianę na ruch prawostronny wprowadził Napoleon we Francji, co wraz z jego podbojami rozprzestrzeniło się na inne kraje.

W jakich państwach obowiązuje ruch lewostronny

Obecnie ruch lewostronny obowiązuje głównie w krajach, które były koloniami brytyjskimi. Wyjątkami są Kanada i Gibraltar, gdzie ruch dostosowano do sąsiednich krajów. Kiedy Japonia wprowadziła ruch lewostronny w XVII wieku, miała na celu unikanie konfliktów między samurajami. W Europie ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie, Cyprze, wyspie Man oraz na Wyspach Normandzkich – Guernsey i Jersey.

Na świecie ruch lewostronny występuje w wielu krajach, w tym w Afryce (np. Kenia, Uganda, RPA), Azji (np. Indie, Japonia, Tajlandia), Australii i Oceanii (np. Australia, Nowa Zelandia) oraz na niektórych wyspach Karaibów i Ameryki Północnej (np. Jamajka, Barbados).

Ruch lewostronny w Anglii i co na ten temat mówią przepisy?

W Anglii ruch lewostronny został formalnie ustanowiony w 1773 roku przez dokument Highway Act. Jazda lewą stroną daje kierowcy lepszą widoczność, co było jednym z powodów przyjęcia tej zasady. W krajach z ruchem lewostronnym produkuje się auta z kierownicą po prawej stronie, co zostało utrzymane do dziś.

W krajach z ruchem lewostronnym obowiązują specyficzne zasady ruchu drogowego. Kierowcy muszą trzymać się lewej krawędzi drogi i wyprzedzać z prawej strony. Na skrzyżowaniach równorzędnych pierwszeństwo mają kierowcy z lewej strony. Samochody w tych krajach są dostosowane do lewostronnego ruchu, m.in. przez asymetryczne światła mijania.

Dlaczego w Polsce jeździmy po prawej stronie?

W większości krajów świata obowiązuje ruch prawostronny, co zostało wprowadzone przez Napoleona Bonaparte. W Polsce ruch prawostronny został formalnie ustanowiony po I wojnie światowej w 1921 roku, na mocy ustawy o przepisach porządkowych na drogach publicznych.

Ruch lewostronny ma swoje historyczne korzenie i obecnie obowiązuje w określonych regionach świata, głównie byłych koloniach brytyjskich oraz w Japonii. Jest to ciekawa odmiana od dominującego ruchu prawostronnego i stanowi część kulturowej różnorodności w ruchu drogowym.