Kontrola drogowa w Bolesławcu
Do zdarzenia doszło w nocy z 12 na 13 stycznia w Bolesławcu. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy, którym kierowała 28-letnia mieszkanka powiatu bolesławieckiego. Już od początku interwencji zachowanie kobiety wzbudziło podejrzenia mundurowych. Była wyraźnie zdenerwowana i pobudzona, co szybko znalazło swoje wyjaśnienie. Sprawdzenie danych kierującej w policyjnych systemach wykazało, że kobieta ma aż pięć aktywnych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych, z których jeden obowiązuje do grudnia 2026 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami już samo złamanie sądowego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia do 5 lat.
Kierowanie pod wpływem narkotyków
Podczas kontroli policjanci przeprowadzili badanie alkomatem, które nie wykazało obecności alkoholu w organizmie kobiety. Jednak badanie narkotesterem dało wynik pozytywny. Okazało się, że 28-latka kierowała pojazdem pod wpływem amfetaminy. Dalsze badania krwi mają potwierdzić obecność substancji psychoaktywnych. Policjanci podkreślają, że takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i stwarza ogromne zagrożenie na drodze. Kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków może prowadzić do opóźnionych reakcji, błędnych decyzji i wypadków, które zagrażają zdrowiu i życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego
Dodatkowe problemy
Podczas kontroli okazało się również, że samochód, którym poruszała się 28-latka, nie miał aktualnych badań technicznych. Pojazd został odholowany na policyjny parking, a kobieta musi liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami finansowymi związanymi z tym naruszeniem. Policjanci przypominają, że pojazdy bez ważnych badań technicznych nie powinny poruszać się po drogach, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zarówno dla kierowców, jak i innych uczestników ruchu.
Konsekwencje prawne
Zgodnie z artykułem 244 kodeksu karnego złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. To jednak niejedyne konsekwencje. W przypadku spowodowania wypadku osoby łamiące zakaz będą zobowiązane do pokrycia wszystkich kosztów odszkodowań z własnej kieszeni. Dodatkowo kierowanie pod wpływem substancji odurzających stanowi osobne przestępstwo, za które grożą wysokie grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na wiele lat.
Apel do kierowców
Policja apeluje do kierowców o przestrzeganie przepisów drogowych i unikanie ryzykownych zachowań, takich jak prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Takie decyzje mogą mieć tragiczne skutki dla życia i zdrowia wielu osób. Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której kierowca wsiada za kierownicę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, zgłoś to natychmiast na numer alarmowy 112. Twoja reakcja może uratować życie.