Budowa kolejnego odcinka S11
Podpisano umowę na budowę nowego, 10,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Gotartowem a początkiem obwodnicy Olesna. Prace budowlane będzie realizować konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Będą odpowiedzialne zarówno za przygotowanie projektu, jak i przeprowadzenie prac w terenie. Wartość umowy wynosi 464,9 mln zł, a przewidywany czas realizacji to 39 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych między 16 grudnia a 15 marca.
Trasa będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Ominie Kluczbork i Ligotę Górną po stronie wschodniej oraz Bąków po zachodniej. Połączy się na wysokości miejscowości Kolonia Ciarka z istniejącym przebiegiem obwodnicy Olesna. Projekt przewiduje budowę ośmiu obiektów inżynierskich, w tym przejść dla zwierząt, a także dwóch węzłów drogowych: Kluczbork Północ i Kluczbork Południe. W pobliżu węzła Kluczbork Północ powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP), a także Obwód Utrzymania Drogi.
Przegląd trzech odcinków realizacyjnych trasy S11
Nowy odcinek stanowi jeden z trzech fragmentów trasy ekspresowej S11 pomiędzy końcem obwodnicy Kępna a początkiem obwodnicy Olesna. Cała 46-kilometrowa droga jest podzielona na trzy sekcje:
- koniec obwodnicy Kępna – Siemianice (12,5 km)
- Siemianice – Gotartów (22,7 km)
- Gotartów – początek obwodnicy Olesna (10,5 km)
Firma Polaqua odpowiada za budowę odcinka między Kępnem a Siemianicami, z umową o wartości 375,6 mln zł. Polaqua również zdobyła kontrakt na odcinek Siemianice – Gotartów, ale w wyniku odwołania konkurencji, sprawa trafiła przed Krajową Izbę Odwoławczą, która ostatecznie podtrzymała wynik przetargu. W ramach inwestycji przewidziano budowę kilkudziesięciu obiektów inżynierskich, w tym przejść dla zwierząt, oraz kolejnych węzłów drogowych: Siemianice, Byczyna, Kluczbork Północ i Kluczbork Południe. Powstanie też infrastruktura ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Komfort i bezpieczeństwo na nowej trasie
Budowa nowego odcinka S11 poprawi komfort i bezpieczeństwo podróżowania w tej części Polski, a także odciąży ruch w okolicznych miejscowościach. Trasa wpłynie również na poprawę szlaków komunikacyjnych i pozwoli na łatwiejszy tranzyt pomiędzy regionami, od Wielkopolski po województwo opolskie.
Do 2030 roku cała droga S11 ma połączyć Kołobrzeg z Aglomeracją Śląską i stworzyć 580-kilometrową sieć drogową, która skróci czas podróży na tej trasie do ponad pięciu godzin. Realizacja inwestycji pozwoli na jeszcze lepsze połączenie komunikacyjne między północą a południem kraju, a także na zmianę krajobrazu infrastruktury drogowej w Polsce. Inwestycja poprawi dostępność komunikacyjną województw opolskiego i wielkopolskiego, ale również wpłynie na rozwój gospodarczy całej Polski.