Eksploatacja pojazdu Testy

Przełom w elektrycznych pojazdach dostawczych: nowy Ford E-Transit Courier


  • 24.04.2023 17:32
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot.fordmedia.pl)

Nowy Ford E-Transit Courier oferuje powiększoną przestrzeń ładunkową oraz rozmaite systemy zabezpieczające przed kradzieżami. Producenci usprawnili również funkcję ładowania auta i zaoferowali pakiet z dodatkowymi funkcjami wspomagającymi kierowcę. Dowiedz się więcej o nowym elektrycznym samochodzie dostawczym i poznaj jego zalety.

Parametry i ładowanie

Najnowszy model Forda E-Transit Courier pozwala na wydajną jazdę i jest swego rodzaju przełomem, jeśli chodzi o elektryczne samochody dostawcze. Auto posiada silnik o dość sporej mocy (100 kW), który można ładować zarówno w domu czy firmie, jak i w miejscach publicznych. Ford Pro Charging pozwala również na instalację sprzętu oraz programu, który przyspiesza i optymalizuje proces ładowania. Co ciekawe, nowy model posiada funkcję domowego ładowania nocnego – nawet 11 kW w 5 ok. godzin. Można je ustawić za pomocą ekranu w aucie lub poprzez specjalne oprogramowanie pozwalające na optymalne zarządzanie energią dostępną w nocy. Istnieje również opcja szybkiego ładowania prądem stałym o mocy maksymalnie 100 kW, która przyspiesza ładowanie z ładowarek publicznych. Warto dodać, że najnowszy model Forda zawiera bezpłatny dostęp przez 12 miesięcy do sieci ładowania Blue Oval Charge Network, która ma obejmować nawet pół miliona ładowarek w przestrzeni publicznej.

Wygląd

E-Transit Courier stał się jeszcze bardziej pojemny. Jego szerokość wynosi 120 cm, co pozwala na swobodny przewóz dwóch europalet, natomiast objętość części ładunkowej powiększono do 2,9m³. Dodatkowo zainstalowano grodź przelotową, która umożliwia przewóz np. desek o długości ponad 260 cm. Warto zaznaczyć, że maksymalna ładowność furgonu wynosi 700 kg.

Wnętrze nowego modelu Forda zaprojektowano w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić kierowcy jazdę. Znajdziemy tu zapłon uruchamiany przyciskiem, elektryczny hamulec postojowy, kierownicę spłaszczoną w dolnym i górnym łuku oraz dźwignię zmiany biegów ulokowaną na kolumnie. Całość utrzymana jest w klasycznym i praktycznym stylu. W przedniej części auta mieszczą się dwa 12-calowe ekrany dotykowe z systemem Ford SYNC 4, które mogą łączyć się z Android Auto oraz Apple CarPlay. Znajduje się tu także nawigacja informująca o ruchu drogowym, opłatach czy parkowaniu. Nowością jest pakiet biurowy Office Pack zawierający składaną powierzchnię roboczą i oświetlenie. Przyda się on zwłaszcza do wypełniania dokumentów oraz wygodnego korzystania z laptopa.

Bezpieczeństwo

Ford Pro oferuje mnóstwo udogodnień i usprawnień dla operatorów samochodów dostawczych. W najnowszym modelu znajdują się zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, natomiast dostępny jest również opcjonalny pakiet. Obejmuje on funkcję automatycznego hamowania, Stop&Go, adaptacyjny tempomat oraz system monitorowania martwego pola widzenia. Obecny jest także asystent skrętu w lewo i funkcja ostrzegania o ruchu poprzecznym.

Menedżerom flot samochodowych zaoferowano natomiast oprogramowanie Ford Pro Software, które przesyła informacje o alertach bezpieczeństwa auta, włamaniach i kolizjach. Dostępna jest także funkcja Fleet Start Inhibit. Pozwala ona operatorowi floty zablokować auto w przypadku kradzieży lub nieuprawnionego użycia np. poza godzinami pracy. Ponadto w nowym modelu zamontowano dodatkowe zamki blokujące drzwi przestrzeni ładunkowej, które także mają chronić przed atakami i kradzieżami.Zuzanna Gąsiorowska

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.