Obowiązki nałożone na inwestora
Decyzja środowiskowa oznacza, że GDDKiA musi spełnić szereg wymagań związanych z ochroną środowiska. W trakcie realizacji i eksploatacji drogi będą wdrożone rozwiązania minimalizujące wpływ inwestycji na przyrodę. W szczególności zaplanowano budowę aż 63 przejść dla zwierząt. Wśród nich znajdą się 34 przejścia dla małych zwierząt i płazów, 28 przejść dla zwierząt średnich i dużych, a także jeden most krajobrazowy. Prace będą prowadzone pod ścisłym nadzorem przyrodniczym, a oddanie trasy do użytku będzie się wiązać z koniecznością wykonania analizy porealizacyjnej rok po jej uruchomieniu. W ramach postępowania zmierzającego do uzyskania decyzji ZRID przewidziano również ponowną ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko.
67 km nowej trasy ekspresowej
Wybrany wariant trasy o długości 67 km przebiega przez teren dziewięciu gmin: Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Droga będzie mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na trasie powstanie siedem węzłów komunikacyjnych: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas, Puławy Zachód (dawniej Bronowice). Przyszła trasa S12 ma zapewnić lepsze połączenie komunikacyjne wschodniej Polski, a także poprawić bezpieczeństwo i komfort podróży.
Co dalej?
Obecnie trwają prace przygotowawcze, które obejmują badania geologiczne oraz opracowanie dokumentacji przetargowej. Następnym krokiem będzie pozyskanie środków finansowych na realizację projektu. Po ich zabezpieczeniu zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, który w systemie „projektuj i buduj” zajmie się realizacją inwestycji. Dla odcinka S12 w granicach województwa mazowieckiego również trwają intensywne przygotowania. Umowy na projekt i budowę dwóch odcinków podpisano już w maju i lipcu 2024 roku, a wnioski o decyzję ZRID planuje się złożyć w II kwartale 2025 roku. Kolejny odcinek od Wieniawy do Radomia (S7) ma wejść w etap przetargowy jesienią 2025 roku.
Znaczenie inwestycji
Budowa trasy S12 jest kluczowa dla poprawy infrastruktury drogowej w Polsce wschodniej. Trasa nie tylko usprawni ruch lokalny, ale również stanie się ważnym elementem międzynarodowych korytarzy transportowych. Wprowadzenie dodatkowych przejść dla zwierząt i innych rozwiązań proekologicznych pokazuje, że inwestycja została zaplanowana z dbałością o środowisko. Dzięki S12 kierowcy zyskają wygodniejszy dostęp do głównych arterii komunikacyjnych, a okoliczne miejscowości będą mogły liczyć na większą dostępność i rozwój gospodarczy. Realizacja trasy jest jednak uzależniona od pozyskania środków finansowych, co może wpłynąć na harmonogram prac. Niemniej, dotychczasowe postępy wskazują, że inwestycja zmierza w dobrym kierunku.