Rutynowa kontrola drogowa ujawnia poważne przewinienia

Do zdarzenia doszło we wtorek 19 listopada wieczorem na Alei Niepodległości w Sopocie. Policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli bmw, którym kierował 19-letni mieszkaniec Gdańska. Już na początku interwencji mężczyzna wydał się funkcjonariuszom podejrzany. Po okazaniu dokumentów okazało się, że wręczył policjantom fałszywe prawo jazdy. Kierowca przyznał, że dokument kupił za 1600 złotych i dodał, że nigdy nie uzyskał prawa jazdy w sposób legalny. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że 19-latek ma aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązuje go aż do końca lutego 2025 roku.

Kierowanie pod wpływem marihuany i konsekwencje prawne

Policjanci zwrócili uwagę na nietypowe zachowanie mężczyzny, a także na widoczne objawy, takie jak błyszczące i przekrwione oczy. Wstępne badanie testerem narkotykowym potwierdziło ich przypuszczenia – kierowca znajdował się pod wpływem marihuany. W celu potwierdzenia wyników pobrano mu krew do dalszych badań laboratoryjnych. Pojazd, którym poruszał się 19-latek, został odholowany na strzeżony parking. Mężczyzna natomiast trafił do policyjnej celi, gdzie oczekuje na przesłuchanie i przedstawienie zarzutów. Grożą mu poważne konsekwencje prawne wynikające z jego zachowania na drodze.

Surowe kary za złamanie prawa

Polskie prawo surowo traktuje przestępstwa drogowe związane z podrabianiem dokumentów, łamaniem sądowych zakazów oraz prowadzeniem pod wpływem substancji odurzających. Zgodnie z Kodeksem karnym:

  • za posługiwanie się fałszywym dokumentem grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat;
  • łamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów również podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności;
  • kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat więzienia.

Jeśli sąd uzna 19-latka za winnego wszystkich zarzucanych czynów, może on zostać skazany na kilka lat pozbawienia wolności, szczególnie że złamał kilka przepisów prawa jednocześnie.

Konsekwencje związane z używaniem fałszywych dokumentów

Przypadek 19-letniego obywatela Ukrainy zwraca uwagę na rosnący problem związany z fałszywymi dokumentami. Coraz częściej osoby próbujące obejść przepisy decydują się na zakup podrobionych praw jazdy, które mogą wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie spełniają wymagań prawa. Jednak konsekwencje prawne za posługiwanie się takim dokumentem są bardzo poważne, o czym świadczy maksymalna kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policja apeluje do wszystkich kierowców o przestrzeganie przepisów drogowych oraz rezygnację z prób unikania odpowiedzialności za pomocą fałszywych dokumentów. Jak pokazuje ten przypadek, takie działania prowadzą jedynie do eskalacji problemów prawnych.