Zakup opon może być stresujący, gdy szukasz nowych opcji i dysponujesz przy tym ograniczonym budżetem. Warto jednak regularnie je wymieniać. Pamiętaj, że to jedyna część pojazdu, która ma kontakt z drogą. Dlatego warto ją często monitorować. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w nowe opony.

Bezpieczeństwo

Posiadanie nowego kompletu opon zapewnia bezpieczeństwo na następne 120 000-185 000 km, w zależności od stopnia zużycia bieżnika. Dodatkowo zwiększa zdolność pojazdu do zatrzymywania się, jazdy i skręcania. 

Zwiększone osiągi

Odległość, w jakiej Twoje auto się zatrzyma lub prędkość, z jaką pokona zakręt, zależy od jakości opon. Określają, czy możesz zahamować wystarczająco szybko, by bezpiecznie kontrolować samochód. Większość opon jest zorientowana na osiągi. Powstają z bardzo lepkich mieszanek, jednocześnie wyróżniają się agresywnymi wzorami bieżnika. Pamiętaj, by dopasować je do swoich potrzeb. Zastanów się, czy szukasz opon letnich, zimowych, a może całorocznych.

Lepszy przebieg

Stan opon może znacząco wpłynąć na spalanie. Jeśli dysponujesz zużytym kompletem z nierównym wzorem bieżnika, ucierpi na tym przebieg paliwa. Twój samochód musi pracować ciężej, by spełnić swoje zadanie. Zadbaj więc o to, by opony były prawidłowo zamontowane i wyważone. Pamiętaj, by zawsze napompować je do odpowiedniego ciśnienia. Ponadto za każdym razem, gdy wymieniasz zużyte opony, zleć kalibrację w profesjonalnym warsztacie. Dzięki temu nie musisz się martwić, że zużyją się przedwcześnie. Dodatkowo pozwalają obniżyć zużycie paliwa.

Lepsza przyczepność

Zachowanie opon w różnych warunkach drogowych i pogodowych (takich jak śnieg, deszcz, brud i błoto) w dużym stopniu zależy od ich mieszanki i żywotności bieżnika. Miększe opony z asymetrycznym bieżnikiem świetnie radzą sobie na śniegu i błocie, ale latem mogą pogorszyć osiągi i zużycie paliwa. Dlatego poszukaj modelu, który pasuje do Twojego stylu życia i potrzeb. 

Lepsze wrażenia z jazdy

Nowe opony sprawdzą się na doskonale na długich trasach, ponieważ zapewniają płynniejszą jazdę. Ponadto pracują ciszej niż zużyte modele. Jeśli cenisz sobie wygodę i bezpieczeństwo, pamiętaj o regularnej wymianie opon. 

Kiedy bieżnik się zużyje, prowadzenie pojazdu na krętych drogach staje się coraz trudniejsze. Dodatkowo zmienia się droga hamowania. Nowe opony natychmiast poprawiają zdolność do szybkiego i bezpiecznego zatrzymywania. Gwarantują też lepszą przyczepność w czasie deszczu. Zachęcają również do profesjonalnej kontroli pojazdu. Wymieniając opony, mechanik może sprawdzić i naprawi potencjalne problemy, w tym wibracje, wyważenie kół, zużyte klocki i tarcze hamulcowe, wyciekający olej lub płyn chłodzący.

Jak opony wpływają na emisje?

Zmuszanie samochodu do cięższej pracy zawsze przyczynia się do wzrostu szkodliwych emisji. Zaskakujące jest to, jak duży wpływ mają opony na to, co wydobywa się ze spalin. Dlatego, jeśli troszczysz się o środowisko, nie zapominaj o regularnej wymianie opon. Unikniesz przy tym nadmiernego obciążania silnika. Jeśli nie wiesz, jakie opony wybrać, skorzystaj z pomocy fachowca.