Nieubłaganie zbliża się okres zimowy. Temperatury z tygodnia na tydzień zaczną spadać, a opady deszczu i śniegu staną się coraz obfitsze. Warto więc już teraz zaopatrzyć się w opony zimowe. Ich zakup to zdroworozsądkowa inwestycja w bezpieczeństwo, a także obowiązek prawny każdego posiadacza auta. Opony zimowe różnią się od letnich rzeźbą bieżnika, a także mieszanką materiałów z jakich są wykonane. Jest wiele korzyści wynikających z różnic w składzie gumy. Opony zimowe nie tracą wraz ze spadkiem temperatury swojej elastyczności i nie twardnieją.

Przed założeniem, opony zimowe należy skontrolować pod kilkoma względami. Po pierwsze sprawdzamy głębokość bieżnika. Aby opony zimowe dobrze pełniły swoją funkcję, głębokość bieżnika powinna być nie mniejsza niż 4 mm. Kolejną ważną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest wiek opony. Można go sprawdzić na wytłoczonym z boku numerze, którego dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji. Guma z jakiej wykonywane są opony zimowe po pewnym czasie traci elastyczność. Starajmy się więc wybierać maksymalnie pięcioletnie opony zimowe.

Ponadto opony zimowe powinny być dostosowane od rozwijanych prędkości i nośności samochodu. Wszystkie potrzebne dane (indeksy i rozmiary) znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu, a w razie niejasności dane o tym jakie opony zimowe będą najbardziej odpowiednie znajdziemy z łatwością w internecie.