Wisłostrada zablokowana przez aktywistów klimatycznych

W poniedziałek 1 lipca 2024 roku, około godziny 8 rano, aktywiści z proekologicznej organizacji Ostatnie Pokolenie zablokowali Wisłostradę na wysokości Starego Miasta w Warszawie. Kilkunastu protestujących usiadło na jezdni prowadzącej w kierunku północnym, a następnie przykleiło dłonie do asfaltu. Sytuacja szybko doprowadziła do powstania ponad kilometrowego korka. Zniecierpliwieni kierowcy, spieszący się do pracy, zaczęli wykrzykiwać wulgarne hasła w kierunku protestujących. Około godziny 8:30 na miejsce przybyła policja, która natychmiast przystąpiła do usuwania aktywistów z jezdni. Wylegitymowano 10 osób, a wnioski o ich ukaranie skierowano do sądu.

Zapowiedź kolejnych akcji

Organizacja Ostatnie Pokolenie nie zamierza poprzestać na tej jednej akcji. Jak poinformował Krzysztof Matejak, jeden z aktywistów, planowane są kolejne protesty. „Będziemy siadać na drogach w największe upały. Będziemy protestować w miejscach, które najszybciej przyczyniają się do napędzania kryzysu klimatycznego” – zapowiedział Matejak. W przyszłym tygodniu aktywiści planują blokady miejskich autostrad. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problem wykluczenia komunikacyjnego, który dotyka miliony Polek i Polaków, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Protesty mają na celu pokazanie, że problem z dojazdem do pracy, szkoły czy lekarza jest dla wielu osób codziennością.

Żądania aktywistów

Ostatnie Pokolenie domaga się od rządu skokowego zwiększenia inwestycji w kolej i komunikację zbiorową. Aktywiści chcą, aby środki przeznaczone na budowę nowych dróg ekspresowych i autostrad, wynoszące około 300 miliardów złotych, zostały przekierowane na rozwój transportu publicznego. Wśród postulatów organizacji znajduje się również stworzenie biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju. Zdaniem aktywistów, rozwój komunikacji publicznej jest kluczowy dla skutecznej walki z kryzysem klimatycznym oraz wykluczeniem komunikacyjnym.

Blokada Wisłostrady była kolejną z serii akcji organizowanych przez Ostatnie Pokolenie. W kwietniu tego roku aktywiści zablokowali ruch na kilku ulicach w Warszawie, w tym na Marszałkowskiej i Alejach Jerozolimskich. Ponadto, odpowiadają za oblanie farbą pomnika warszawskiej Syrenki oraz zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej. Policja zapowiada, że będzie kontynuować monitorowanie i interwencje w przypadku kolejnych blokad.