Niepokojące statystyki wakacyjnych wypadków drogowych

Od początku wakacji, czyli od 21 czerwca 2024 roku, na polskich drogach doszło do 1033 wypadków drogowych. Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w tych wypadkach zginęło 96 osób, a 1159 zostało rannych. Statystyki są niepokojące i wskazują na potrzebę wzmożonej uwagi i ostrożności na drogach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego KGP przekazał, że liczba wypadków jest wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy zanotowano 974 wypadki. Jednak w 2022 roku ta liczba była jeszcze wyższa i wynosiła 1092. Pomimo spadku w porównaniu do 2022 roku, wzrost w stosunku do roku 2023 budzi obawy.

Zatrzymania nietrzeźwych kierowców

Podczas wakacji 2024 roku policja zatrzymała aż 3826 nietrzeźwych kierowców. To znacząca liczba, która wskazuje na poważny problem z kierowaniem pojazdami pod wpływem alkoholu. Dodatkowo 1043 osobom zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Te statystyki pokazują, że wiele osób nadal nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, co może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Dla porównania w tym samym okresie w 2023 roku zginęło 85 osób, a 1144 zostało rannych. W 2022 roku odnotowano 88 ofiar śmiertelnych i 1310 rannych.

Inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa

21 czerwca ruszyła szósta edycja projektu „Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2024”. Projekt jest aktualizowany przez całe wakacje i prezentuje liczbę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z ich lokalizacją oraz informacjami dotyczącymi liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia. Dane są prezentowane zarówno z ostatniej doby (migające punkty), jak i od początku wakacji (czarne punkty). Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że latem dochodzi do około 30% wszystkich wypadków drogowych. Podczas wakacji w 2023 roku policja odnotowała 4945 wypadków drogowych, w których zginęło 468 osób, a 5777 zostało rannych. Rok wcześniej doszło do 4921 wypadków, w których zanotowano 423 ofiary śmiertelne oraz 5874 rannych.

Apel policji do kierowców

Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych. Zwiększona liczba wypadków oraz zatrzymań nietrzeźwych kierowców wskazuje na potrzebę większej świadomości i odpowiedzialności za kierownicą. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu to podstawowe zasady, które mogą uratować życie.