Nowe kamery odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A1

W 2023 roku na polskich drogach zainstalowano około 40 zestawów kamer odcinkowego pomiaru prędkości. Dotychczas uruchomiono tylko kilka z nich, ale kolejne zestawy są systematycznie aktywowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Nowa lokalizacja, w której kamery zaczęły działać, to autostrada A1 między węzłem Nowy Ciechocinek a MOP-em Kałęczynek, w województwie kujawsko-pomorskim. Odcinkowy pomiar prędkości na tej trasie obejmuje około 13,5-kilometrowy odcinek autostrady, która jest kluczowym połączeniem północnej i południowej części Polski. Wzmożony ruch na tej trasie sprawia, że kierowcy muszą być szczególnie ostrożni i przestrzegać ograniczeń prędkości.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości polega na mierzeniu czasu przejazdu między dwoma punktami kontrolnymi na drodze. Kamery rejestrują moment wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka i na tej podstawie jest obliczana średnia prędkość pojazdu. Jeśli przekroczy ona dozwoloną wartość, kierowca otrzymuje mandat. Zdjęcie czarnej folii z oznakowania informującego o wjeździe w strefę OPP wskazuje, że kamery na autostradzie A1 są już aktywne. Mimo że nowy odcinek nie został jeszcze zaznaczony na oficjalnej mapie fotoradarów CANARD, kierowcy powinni założyć, że kamery działają i dostosować prędkość do obowiązujących limitów.

Dlaczego warto uważać na nowych odcinkach z OPP?

Nowe kamery odcinkowego pomiaru prędkości są częścią szerszej strategii poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Zainstalowane kamery mają na celu zmniejszenie liczby wypadków oraz poprawę płynności ruchu. Przestrzeganie ograniczeń prędkości na odcinkach z OPP jest kluczowe nie tylko dla uniknięcia mandatów, ale także dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi. Kierowcy, którzy regularnie poruszają się trasą A1, powinni być świadomi nowych lokalizacji kamer i dostosować swoją jazdę do obowiązujących przepisów. Regularne sprawdzanie aktualnych informacji o lokalizacjach fotoradarów może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych niespodzianek.