Pierwsze tego rodzaju Advanced Studio

Rok 2024 jest dla Opla wyjątkowym rokiem jubileuszy. Marka świętuje 125 lat produkcji samochodów, które rozpoczęto w 1899 roku. Od tamtej pory Opel stał się synonimem dostępnej mobilności oraz innowacyjnych modeli, które nieustannie inspirują klientów na całym świecie. Z kolei 60 lat temu, w 1964 roku, otwarto w Rüsselsheim pierwsze w Europie Studio Projektowe Opla, które stało się miejscem narodzin wielu wizjonerskich samochodów koncepcyjnych. W sobotę, 8 czerwca 2024 roku, Opel świętował te dwa wyjątkowe jubileusze z klientami, pracownikami i gośćmi wysokiej rangi.

Wizjonerskie centrum projektowe

W 1964 roku, gdy świat ekscytował się Igrzyskami Olimpijskimi, w Rüsselsheim otwarto nowe Studio Projektowe Opla w budynku N10. Było to pierwsze tego typu centrum projektowe samochodów w Europie, skupiające trzy działy: projektowanie wnętrz, projektowanie nadwozi oraz zaawansowane prace nad przyszłymi koncepcjami motoryzacyjnymi. Centrum stało się kuźnią talentów i przyciągało najlepszych projektantów z całej Europy. Otwarcie tego futurystycznie wyglądającego obiektu było kamieniem milowym w historii europejskiej motoryzacji. Było to największe studio projektowe należące do producenta samochodów w Europie. Przez lata stało się miejscem, gdzie tworzono nie tylko nowe modele produkcyjne, ale także przełomowe pojazdy koncepcyjne, które definiowały przyszłość marki.

Pierwszy samochód koncepcyjny od europejskiego producenta

W 1965 roku, zaledwie rok po otwarciu Studia Projektowego, Opel zaprezentował na Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie swój pierwszy samochód koncepcyjny – Opel Experimental GT. Był to pierwszy całkowicie nowy samochód koncepcyjny opracowany przez europejskiego producenta, którego celem było pokazanie możliwości nowych, kreatywnych form. Reakcja mediów i opinii publicznej była pozytywna, co skłoniło Opla do wprowadzenia GT do produkcji seryjnej zaledwie trzy lata później. Ten innowacyjny model stał się ikoną designu i wyznaczył kierunek dla przyszłych projektów marki.

Tradycyjnie innowacyjne

Od lat 60. ubiegłego wieku Opel Advanced Design Studio stworzyło wiele ikon designu, w tym takie modele jak Opel CD z 1969 roku, GT2 z 1975 roku, czy Tech1 z lat 80., który imponował aerodynamiką. W 2013 roku Opel Monza Concept dał przedsmak nowego języka projektowania marki, który zrealizowano w modelu GT X Experimental z 2018 roku. Wprowadzono wówczas charakterystyczny pas przedni Opel Vizor i panel sterowania Pure Panel. Najświeższym dziełem studia jest Opel Experimental zaprezentowany w ubiegłym roku. Samochód łączy imponujące proporcje, zaawansowane rozwiązania aerodynamiczne oraz najnowsze technologie oświetlenia i materiały elektrochromowe. Opel Experimental reprezentuje oszczędzającą zasoby przyszłość motoryzacyjną marki i kontynuuje tradycję innowacyjności, którą zapoczątkowano 60 lat temu w Rüsselsheim.

Przez sześć dekad Centrum Projektowe Opla w Rüsselsheim pozostaje źródłem ekscytujących pomysłów i motoryzacyjnych marzeń, które przyciągają najlepszych projektantów z całego świata. Zespół projektantów marki Opel nieustannie pracuje nad nowymi, wizjonerskimi projektami, które będą definiować przyszłość motoryzacji na nadchodzące dziesięciolecia.