Zakłady BMW Group w Lipsku rozpoczęły produkcję elektrycznej wersji MINI Countryman – wprowadziły nową nocną zmianę i zwiększyły poziom zatrudnienia. Inwestycje w modernizację oraz zaawansowane technologie, takie jak produkcja akumulatorów wysokiego napięcia i oszczędzające zasoby procesy lakiernicze, wzmocniły pozycję zakładów jako centrum elektromobilności.

Rozpoczęcie produkcji elektrycznego MINI Countryman

Cztery miesiące po uruchomieniu produkcji wersji spalinowej MINI Countryman zakłady BMW Group w Lipsku wprowadziły na rynek również wersję elektryczną tego modelu. Ta inicjatywa wpisuje się w strategię marki MINI, mającą na celu osiągnięcie pełnej elektryfikacji do 2030 roku. Elektryczny MINI Countryman jest dostępny w dwóch wariantach oferujących różne poziomy mocy i efektywności energetycznej, co podkreśla zaangażowanie BMW w rozwój zrównoważonej mobilności.

Produkcja MINI Countryman Electric w Lipsku to wynik konsekwentnych modernizacji i rozbudowy zakładu, które rozpoczęły się już w 2018 roku. Inwestycje umożliwiły zwiększenie rocznej produkcji do 350 000 pojazdów, a elastyczny system produkcji pozwala na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb rynku. Zakłady w Lipsku produkują obecnie cztery modele z trzema rodzajami napędu, wszystkie na jednej linii montażowej.

Zaawansowane technologie i zwiększenie zatrudnienia

Uruchomienie produkcji elektrycznego MINI Countryman wiązało się z wprowadzeniem nowych technologii i zwiększeniem poziomu zatrudnienia. Zakłady w Lipsku, dzięki elastycznym strukturom montażowym, zintegrowały produkcję modelu elektrycznego bez konieczności wprowadzania większych zmian w linii produkcyjnej. Dodatkowo zwiększenie produkcji do prawie 500 sztuk MINI Countryman dziennie, oprócz produkcji modeli BMW, wymagało zatrudnienia dodatkowych 900 pracowników i wprowadzenia nocnej zmiany. W zakładach produkowane są również akumulatory wysokonapięciowe do elektrycznych wersji MINI Countryman, co stanowi integralną część strategii BMW dotyczącej produkcji komponentów elektrycznych.

Oszczędzające zasoby procesy lakiernicze

Wprowadzenie w pełni elektrycznego MINI Countryman wiąże się również z zastosowaniem innowacyjnych, oszczędzających zasoby technologii lakierniczych. Nowa metoda lakierowania, eliminująca powstawanie mgiełki nadmiaru cząstek lakieru, pozwala na zwiększenie efektywności procesu i zmniejszenie jego wpływu na środowisko. Dodatkowo zastosowanie palników obsługujących wodór w procesie suszenia lakieru stanowi kolejny krok w kierunku zrównoważonej produkcji w zakładach BMW w Lipsku.

Zastosowanie ekologicznych rozwiązań i dążenie do dekarbonizacji produkcji, poprzez zastąpienie paliw kopalnych ekologicznym wodorem, podkreśla zaangażowanie BMW Group w ochronę środowiska i promowanie zrównoważonej mobilności.