Czym jest ranking Greener Cars?

Od początku XXI wieku ranking Greener Cars, opracowany przez Amerykańską Radę ds. Gospodarki Efektywnej Energetycznie (ACEEE), stanowi ważny punkt odniesienia dla konsumentów i producentów samochodów. Analizowanych jest ponad 1200 modeli pojazdów dostępnych na rynku amerykańskim. Ocenia się pojazdy pod kątem ich wpływu na środowisko, w tym emisji zanieczyszczeń, kosztów utrzymania i efektywności energetycznej.

Kategorie obejmują m.in. wartość rezydualną pojazdów, koszty zakupu i utrzymania, a także wydatki na paliwo lub energię elektryczną. Tak kompleksowe podejście pozwala na wskazanie pojazdów, które nie tylko oferują ekonomiczne użytkowanie, ale także minimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Wygrana Toyoty Prius Plug-in Hybrid

Prius Plug-in Hybrid, od dawna uznawany za pioniera wśród ekologicznych pojazdów, w najnowszej edycji rankingu Greener Cars 2024 osiągnął wynik 71 punktów. Tym samym wyprzedził najbliższą konkurencję o cztery punkty. Model szczyci się imponującą efektywnością energetyczną oraz niską emisyjnością CO2, dzięki zastosowaniu najnowszej, piątej generacji napędu hybrydowego plug-in.

Wysoka ocena Priusa jest efektem m.in. efektywnej baterii o pojemności 13,6 kWh, która umożliwia przejechanie do 86 km na samym prądzie, oraz aerodynamicznej sylwetki, która redukuje opór powietrza. Ponadto niskie średnie zużycie paliwa na poziomie 0,5 l/100 km oraz emisja CO2 na poziomie 11 g/km w cyklu mieszanym WLTP to wyniki, które stawiają Priusa na czele w kategorii ekologicznych pojazdów.

Toyota liderem zrównoważonego rozwoju

Obecność pięciu modeli Toyoty wśród 12 najbardziej ekologicznych pojazdów rankingu Greener Cars 2024 świadczy o dużym zaangażowaniu marki w zelektryfikowane technologie. Oprócz zwycięskiego Priusa Plug-in Hybrid wyróżniono także model elektryczny bZ4X oraz RAV4 Plug-in Hybrid, a także hybrydy – Toyotę Camry i Corollę. Wszystkie te modele są dostępne na polskim rynku, co czyni je dostępnymi dla szerokiego grona konsumentów zainteresowanych ekologiczną jazdą. 

Takie wyniki są dowodem na to, że Toyota nie tylko śledzi światowe trendy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, ale aktywnie przyczynia się do ich kształtowania. Co ważne, oferuje klientom pojazdy, które łączą innowacyjność z troską o środowisko naturalne.Toyota Prius Plug-in Hybrid i inne modele marki w rankingu Greener Cars 2024 to przykłady pojazdów, które definiują współczesne podejście do ekologicznej motoryzacji.