Najnowszy model Toyoty Prius Plug-in Hybrid zawiera w sobie to, co najlepsze – bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność. W ciągu ostatnich lat producenci stworzyli samochód, który doskonale nadaje się do jazdy zarówno w miastach, jak i poza nimi. Pozwala na przejechanie ponad 70 km w trybie elektrycznym, a rozpędzenie go do 100 km/h trwa zaledwie 6,7 s. Poznaj wyjątkowy model Toyoty i dowiedz się, jak ulepszano go przez lata.

Pierwsze modele

Pierwsza generacja Priusa posiadała układ Hybrid Synergy Drive o sile 136 KM. Dzięki silnikowi benzynowemu (1,8 l) i elektrycznemu (81 KM) auto mogło osiągnąć maksymalnie 180 km/h, a przyspieszenie do 100 km/h – nawet w 11,4 s. Jego ładowanie trwało 1,5 godziny i pozwalało na pokonanie maksymalnie 25 km. Natomiast druga generacja Priusa została udoskonalona, a producenci postawili na ulepszenie silnika elektrycznego i powiększyli go do 91 KM. W ten sposób auto mogło przejechać nawet 50 km na jednym ładowaniu i osiągnąć prędkość maksymalną w trybie elektrycznym – 135 km/h, bez uruchomienia silnika spalinowego. Trzecia i czwarta generacja to kolejne daleko idące modyfikacje silnika elektrycznego oraz spalinowego. Efektem tych działań była wiodąca pozycja koncernu w kategorii sprzedaży aut hybrydowych. Wraz z produkcją kolejnych modeli, marka stara się zmniejszyć ślad węglowy i tworzyć pojazdy jak najbardziej przyjazne naturze.

Piąta generacja Priusa Plug-in Hybrid

Owocem wieloletniej pracy inżynierów jest najnowszy model Toyoty Prius Plug-in Hybrid. Czerpie on najlepsze wzorce oraz rozwiązania udoskonalane na przestrzeni dziesięciolecia. Jak twierdzą producenci, jest najbardziej dynamiczny i wydajny w historii marki. Auto posiada aerodynamiczne nadwozie z opadającym dachem i jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w 6,7 s. Te doskonałe osiągi możliwe są dzięki zastosowaniu dwulitrowego silnika benzynowego o mocy 223 KM, oraz elektrycznego – o mocy 163 KM. Jego zaletą jest także zasięg. Zastosowanie wysokowydajnej baterii litowo-jonowej o pojemności 13,6 kWh, daje możliwość przejechania nawet 70 km na jednym ładowaniu. Producenci najnowszego Priusa zadbali o jak najbardziej ekologiczny aspekt auta. W tym celu na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, które zwiększają zasięg samochodu w trybie elektrycznym nawet o 8 km dziennie, a podczas kilku dni postoju, mogą one zasilić baterię do pełna.

Toyota Prius – charakterystyka

Toyota Prius była ulepszana przez wiele lat. Obecnie Prius Plug-in Hybrid to połączenie wydajności i nowoczesności, które można zaobserwować chociażby w zmniejszonej emisji dwutlenku węgla w porównaniu do poprzednich generacji. Natomiast obecność silnika spalinowego i elektrycznego pozwala na uzyskanie maksymalnej mocy i dynamiki jazdy. Toyota w dalszym ciągu stawia na jak najbardziej ekologiczne rozwiązania i oferuje swoim klientom niskoemisyjne oraz bezemisyjne modele. Posiadają one wszelkie niezbędne systemy bezpieczeństwa i są dostępne we wszystkich rodzajach napędów. Firma może się pochwalić ponad 60 modelami aut: hybrydowymi, hybrydowymi plug-in, elektrycznymi na wodór i baterie. Stają się one coraz bardziej nowoczesne i tym samym emitują mniej dwutlenku węgla niż auta z silnikami spalinowymi.