Zimowe drogi mogą być niebezpieczne, a konieczność jazdy podczas śnieżycy stanowi spore wyzwanie. Upewnij się, że dobrze przygotowałeś samochód przed zimą. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Zadbaj o opony

Sprawdź bieżnik opony pod kątem zużycia. Obejrzyj go dokładnie podczas każdej wymiany oleju. Zwróć też uwagę na ciśnienie opony. Możesz samodzielnie je dopompować, korzystając z bezpłatnego kompresora na stacji benzynowej.  Niewłaściwe ciśnienie ogranicza kontrolę nad samochodem. Nie warto więc ryzykować.

Wymień olej i płyn przeciw zamarzaniu. Regularna konserwacja pojazdu może zapobiec wielu problemom z autem. Na koniec sprawdź stan akumulatora i wymień go w razie potrzeby. Upewnij się, że na zaciskach nie ma śladów korozji.

Zaawansowane technologicznie systemy bezpieczeństwa wbudowane w samochód staną się bezużyteczne bez dobrego kompletu opon zimowych. Modele nastawione na mocną trakcję w sezonie zimowym pomagają zachować bezpieczeństwo, zapewniając lepszą kontrolę, krótszą drogę hamowania, większość przyczepność do pokonywania śniegu lub oblodzonego wzniesienia.

Sprawdź i napraw hamulce

Hamulce są znacznie bardziej obciążone zimą niż w innych porach roku. Warto więc regularnie sprawdzać układ hamulcowy. Sól może powodować plamy rdzy na wirniku, co zmniejsza jego skuteczność. 

Sprawdź, czy wirniki hamulcowe są wypaczone lub pęknięte. Czy mają głębokie rowki? A może klocki są tak zużyte, że zbliżają się do minimalnego luzu? Usuń wszelkie potencjalne problemy w zarodku. Upewnij się, że wszystkie światła działają prawidłowo, aby zapewnić dobrą widoczność. Nowe żarówki nie są drogie i można je łatwo zainstalować samodzielnie lub założyć podczas serwisowania pojazdu. To samo dotyczy wycieraczek. Sprawdzaj je co sześć miesięcy. Jeżeli nie działają jak należy, warto je wymienić.

Umieść w samochodzie zestaw zapasowy

To najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego auta i własnego bezpieczeństwa. Posiadanie bagażnika pudełka z niezbędnymi akcesoriami ma ogromne znaczenie, gdy coś pójdzie nie tak podczas jazdy w mroźny, zimowy dzień.

Oto krótka lista rzeczy, które powinieneś umieścić w swoim pudełku: latarka, apteczka, kilka koców, zmiana ciepłego ubrania dla kierowcy, worek piasku (do przyczepności), dwie skrobaczki do śniegu, kilka par rękawiczek, radio i wysokoenergetyczne przekąski (takie jak orzechy lub batony proteinowe), race sygnalizacyjne.

Użyj zimowego płynu do wycieraczek

Pamiętaj, że poszczególne płyny do wycieraczek różnią się między sobą. Zwykle płyn, którego używasz wiosną, latem i jesienią, staje się bezużyteczny zimą, ponieważ szybko zamarza. Zanim nadejdą pierwsze przymrozki wymień go na zimową wersję. Sprawdzi się doskonale w trudnych warunkach. Co ważne, nie zamarza na szybach. W rzeczywistości pomaga w usuwaniu lodu i śniegu, zwiększając widoczność.

Przeprowadź dodatkowe zabiegi

Nie lekceważ wpływu, jaki pogoda może mieć na wnętrze pojazdu. Zainwestuj w kilka mat podłogowych na każdą pogodę. Zwróć uwagę na to, czy można je łatwo wyczyścić. 

Poświęć też trochę czasu na sprawdzenie układu chłodzenia samochodu. Ekstremalne temperatury i trudne warunki mogą go uszkodzić. Zweryfikuj ciśnienie chłodnicy w aucie i zbadaj węże pod kątem pęknięć lub wybrzuszeń.