Volkswagen rezygnuje z porsche jako aut służbowych

W obliczu wyzwań na rynku motoryzacyjnym Volkswagen zdecydował się na kontrowersyjny krok w celu obniżenia kosztów operacyjnych. Od początku 2024 roku menedżerowie wyższego szczebla w niemieckiej centrali koncernu nie mogą już używać porsche jako samochodów służbowych. Decyzja dotknęła około 200 pracowników, którzy do tej pory cieszyli się tym przywilejem. Rzecznik Volkswagena poinformował Niemiecką Agencję Prasową, że nowe zasady mają na celu ograniczenie wydatków firmy w trudnych czasach. Firma inwestuje miliardy w rozwój silników spalinowych oraz przejęła producenta samochodów elektrycznych Rivian, co ma poprawić jej pozycję na rynku pojazdów elektrycznych.

Opór ze strony pracowników

Decyzja o rezygnacji z porsche jako samochodów służbowych spotkała się z silnym oporem menedżerów wyższego szczebla. Wielu z nich nie zgadza się z nowymi zasadami i złożyło pozwy do sądu pracy w Brunszwiku. Pracownicy argumentują, że samochody służbowe były istotnym elementem ich pakietu motywacyjnego i ich nagłego wycofania nie można zaakceptować. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku w filii Volkswagena, Audi. Wówczas pracownicy terenowi zostali pozbawieni samochodów służbowych, co również wywołało bunt. Część protestujących zdołała odzyskać swoje przywileje, co pokazuje, że opór pracowników może przynieść rezultaty.

Kryzys i inwestycje Volkswagena

Grupa Volkswagen stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym kryzysem na rynku samochodów elektrycznych. Mimo oficjalnych deklaracji o skupieniu się na przyszłości elektrycznej firma nadal inwestuje znaczące środki w rozwój silników spalinowych. Przejęcie producenta samochodów elektrycznych Rivian ma na celu poprawę sytuacji grupy w segmencie aut elektrycznych. W zależnej spółce Cariad, odpowiedzialnej za oprogramowanie, sytuacja również nie wygląda najlepiej. Inwestycje w technologie i rozwój oprogramowania mają na celu unowocześnienie oferty Volkswagena, ale wiążą się z ogromnymi kosztami, które firma stara się zrekompensować oszczędnościami w innych obszarach.