Może nie zawsze o nich myślisz, ale liczysz na klocki hamulcowe za każdym razem, gdy naciskasz pedał hamulca. Prawidłowo działające klocki są integralną częścią układu hamulcowego Twojego samochodu. Jeśli prezentowane części są cienkie i zużyte, wydłuża się droga hamowania. Zagrażają więc Twojemu bezpieczeństwu. Sprawdzaj więc je regularnie pod kątem oznak zużycia. 

Pierwsze kroki

Upewnij się, że hamulce są zimne, zanim podejmiesz próbę ich sprawdzenia lub obsługi. Nawet krótka wycieczka do sklepu może sprawić, że będą niezwykle gorące. Przed rozpoczęciem pracy pozwól hamulcom ostygnąć przez co najmniej godzinę. Pamiętaj, by przy okazji sprawdzić też płyn hamulcowy. Jeżeli jest ciemny, wlej trochę świeżego płynu.

W miarę zużywania się klocków ilość płynu hamulcowego maleje. Kiedy zaczynasz zauważać czystsze koła, najprawdopodobniej musisz wymienić klocki. Wybierz się do profesjonalnego warsztatu, by mechanik postawił właściwą diagnozę. 

Kiedy należy sprawdzić klocki?

Prawidłowa konserwacja klocków ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zapewnienia trwałości auta, ale także dla Twojego bezpieczeństwa. Mówiąc najprościej, hamulce umożliwiają Ci zwolnienie i zatrzymanie. Eksperci twierdzą, że nie ma konkretnego harmonogramu, kiedy należy wymienić klocki. Dlatego sprawdzaj je regularnie, by określić stopień zużycia. Na przykład, jeśli jeździsz dużo po mieście, zużywasz je szybciej niż w przypadku jazdy po wiejskich drogach. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do profesjonalnego mechanika, czy sam zajmujesz się konserwacją, sprawdzaj klocki za każdym razem, gdy zmieniasz opony, czyli mniej więcej raz na sześć miesięcy. Zapoznaj się również z instrukcją obsługi samochodu lub porozmawiaj ze specjalistą. 

Na szczęście klocki są tak zaprojektowane, by dawały wyraźne sygnały, że należy je sprawdzić i ewentualnie wymienić. Dźwięk przypominający zgrzytanie metalu o koła podczas jazdy sygnalizuje zużycie omawianych części. Zwróć też uwagę na pedał hamulca i kierownicę. Kiedy klocki są zużyte, podczas hamowania możesz wyczuć wibracje pedału hamulca. Kolejnym objawem jest drgająca kierownica w trakcie zwalniania.

Jak sprawdzić klocki hamulcowe bez zdejmowania koła?

W wielu pojazdach możesz zobaczyć klocek przez otwory w kole. Aby ocenić jego żywotność, musisz sprawdzić grubość części. Przyda Ci się do tego latarka. Jeśli klocki wyglądają na cienkie, mniejsze niż 6,5 mm, może nadszedł czas, aby je wymienić.

Czasami na środku klocka możesz zobaczyć szczelinę wskaźnika zużycia. Jeżeli jej nie ma lub jest ledwo widoczna, nadszedł moment, by wymienić części. 

Jak sprawdzić klocki po zdjęciu koła?

Ustaw auto na równej powierzchni. Umieść podnośnik pod ramą opony, którą chcesz zdjąć. Teraz podnieś pojazd około 15 cm nad ziemią, odkręć nakrętki mocujące i zdejmij oponę. W ten sposób zyskasz dobry widok nie tylko na klocek hamulcowy, lecz także zacisk, tarczę i przewody hamulcowe. Jeśli grubość klocka wynosi mniej niż 6,5 mm, umów się na wizytę u mechanika.

Jeśli lampka ostrzegawcza hamulca na desce rozdzielczej zapali się podczas jazdy, musisz dolać olej i sprawdzić hamulce.