Marzysz o tym, by Twój samochód wyglądał jak prosto z salonu? Codziennie go myjesz i raz w miesiącu woskujesz, by pozbyć się zadrapań, plam i brudu, a i tak uporczywie wracają? Jeśli tak, pomyśl o powłoce ceramicznej. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Czym jest powłoka ceramiczna?

To chemiczny roztwór polimerowy nakładany na lakier, by chronić go przed czynnikami zewnętrznymi. Zwykle nakłada się go ręcznie, łącząc z lakierem. W ten sposób powstaje dodatkowa hydrofobowa warstwa ochronna. Powłoka ceramiczna jest świetną alternatywą dla tradycyjnego woskowania. Nie ulega rozkładowi pod wpływem deszczu, czy słońca.

Ochrona przed promieniami UV i zanieczyszczeniami powietrza

Możesz sobie tylko wyobrazić, jakie szkody może wyrządzić lakierowi promieniowanie ultrafioletowe. Powłoka ceramiczna ochroni go przed utlenianiem, zapobiegając blaknięciu i matowieniu. Plamy chemiczne powstałe z kwaśnych deszczy to kolejne potencjalne źródło uszkodzenia samochodu. Warto więc zainwestować w profesjonalną powłokę.

Niektóre chemikalia, takie jak te znajdujące się w odchodach ptaków, ogólnych środkach czyszczących, benzynie, płynie hamulcowym, pastach do butów, kremie do golenia mogą negatywnie wpłynąć na stan lakieru. Powłoka ceramiczna najpierw usuwa substancje chemiczne, chroniąc lakier przed blaknięciem i złuszczaniem.

Właściwości hydrofobowe i łatwość czyszczenia

Jeśli chodzi o woskowanie i innego tego rodzaju metody, mycie samochodu może Cię przyprawić o ból głowy. Dzięki powłoce ceramicznej nie musisz się martwić o ścieranie polimeru. Nawiasem mówiąc, całkowitego usunięcie wymaga innego procesu obejmującego polerowanie i szlifowanie na mokro.

Właściciele samochodów nakładają powłoki na swoje pojazdy, by chronić lakier. Tradycyjne rozwiązania wytrzymają 1-3 lata, w zależności od marki. Wysokiej jakości powłoki ceramiczne chronią lakier nawet 5 lat, zanim będą wymagały wymiany. Warto nadmienić, że niektóre opcje są objęte gwarancją. Z kolei wosk i uszczelniacze wytrzymują najwyżej kilka miesięcy.

Podczas gdy powłoka ceramiczna gwarantuje najdłuższą ochronę, jej nałożenie zajmuje sporo czasu. Specjalista musi dokładnie oczyścić lakier z wszelkich zabrudzeń, gruzu i zarysowań, a dopiero później delikatnie nałożyć warstwę.

Samochód dłużej pozostaje czysty

Powłoka ceramiczna sprawia, że zanieczyszczenia, płyny i chemikalia łatwiej odbijają się od karoserii, zamiast ją uszkadzać. Dzięki temu auto wydaje się dłużej czyste, ponieważ brud trudniej do niego przywiera. Z drugiej strony nie oznacza to, że możesz zrezygnować z regularnego mycia samochodu.

Czy powłoka ceramiczna ma jakieś wady?

Nie ma nic za darmo. Jeśli chcesz czerpać korzyści z powłoki ceramicznej, musisz za nią sporo zapłacić. Dodatkowo jej nałożenie wymaga czasu, dlatego licz się z tym, że będziesz musiał zostawić auto w salonie detailingowym na co najmniej trzy dni. Poszukaj sprawdzonego, doświadczonego fachowca. Źle nałożona powłoka może wyglądać gorzej niż oryginalne wykończenie lakieru. Zanim zdecydujesz się na wspomnianą usługę, przeanalizuj wszystkie zalety i wady.