Regularnie dbamy o wnętrze samochodu. Robimy to nie tylko ze względów estetycznych, lecz także po to, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Niestety pomimo wielu starań, czasami w aucie może pojawić się nieprzyjemny zapach. Możesz wyszorować wszystkie zakamarki dowolną ilością detergentu, ale frustrujący aromat nadal unosi się w powietrzu. Wywołuje niepokój i  uczucie duszenia i nie oszukujmy się, świadczy o milionach szkodliwych bakterii. W tym momencie warto zainteresować się ozonowaniem samochodu.

Na czym polega ozonowanie?

Kiedy oddasz auto do warsztatu, mechanik włoży do niego generator ozonu i zostawi na kilka godzin. Wspomniane urządzenie wydziela ozon do wnętrza pojazdu, który neutralizuje nieprzyjemny zapach. Dodatkowo zabija szkodliwe bakterie i wirusy. Okna i drzwi muszą być szczególnie zamknięte podczas zabiegu, aby skutecznie zneutralizować zapach. Co ważne, ozon dociera do wszystkich zakamarków. Po zniszczeniu zapachu sam gaz rozkłada się na tlen, dzięki czemu samochód zyskuje dodatkową świeżość. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od intensywności zapachu. Ozon może dotrzeć do otworów wentylatorów, głęboko pod siedzeniami. Ponadto wnika we włókna tapicerki, jednym słowem, dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, z którymi sam byś sobie nie poradził.

Jak działa ozon?

Ozon to najpotężniejszy środek stylizujący na świecie. Wykorzystuje utlenianie do rozbicia niepożądanych cząsteczek. O3 to niestabilna cząsteczka, która w kontakcie z inną cząsteczką znisczy ją w procesie utleniania. Kiedy ozon wchodzi w kontakt ze ścianą komórkową bakterii i grzybów, niszczy ją na poziomie molekularnym. 

Jeśli nie możesz pozbyć się dymu papierosowego z auta, zdecyduj się na ozonowanie. Fenol, niewidoczna substancja chemiczna obecna w biernym paleniu, podrażnia oczy i drogi oddechowe. Obróbka ozonem utlenia gazowy fenol, skutecznie neutralizując nieprzyjemny zapach. Co ważne, niszczy niepożądane zapachy, a nie maskuje lub przefiltrowuje. 

Dlaczego warto skorzystać z usług specjalistów?

Prawidłowo wykonana obróbka ozonem jest zarówno praktyczna, jak i bezpieczna w usuwaniu uciążliwych zapachów. Zdecydowanie zalecamy, aby przeprowadzać ozonowanie przez wyszkolonych specjalistów, zwłaszcza że wiąże się to ze spalinami. Być może kusi Cię, by kupić domowy generator ozonu. Nie warto jednak oszczędzać. Nadmierna ekspozycja na ozon może podrażniać górne drogi oddechowe, kaszel i trudności w oddychaniu.

Jak zdezynfekować auto?

Kiedy wyczyściłeś już wnętrze samochodu, możesz przystąpić do dezynfekcji. Zacznij od często dotykanych powierzchni, w tym klamek, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, hamulca ręcznego, osłon przeciwsłonecznych, uchwytów, dźwigni regulacji fotela, klamerek pasów bezpieczeństwa, ekranu dotykowego, deski rozdzielczej. Nie zapomnij o pokrętłach i przyciskach. Wspomniane miejsca przetrzyj środkiem dezynfekującym, aby zneutralizować wszystkie źródła bakterii i wirusów. Sięgnij po sprawdzone produkty do pielęgnacji samochodu. Zrezygnuj z wybielaczy, nadtlenku wodoru i preparatów na bazie amoniaku. Miej zawsze pod ręką chusteczki dezynfekujące, aby regularnie czyścić wnętrze auta.