Od 17 września 2023 roku obowiązują w Polsce nowe zasady dotyczące punktów karnych. Zmienił się sposób ich unieważniania oraz wprowadzono nowe kursy reedukacyjne. Jakie zmiany czekają polskich kierowców?

Zmiana w unieważnianiu punktów karnych

Do soboty 16 września kierowcy, którzy popełnili wykroczenia drogowe, musieli czekać dwa lata, by ich punkty karne zostały usunięte z rejestru. Od niedzieli 17 września ten czas skrócił się do roku. Zmiana ta jest istotna, zwłaszcza dla osób, które zbierają punkty w wyniku drobnych wykroczeń. Krótszy czas oczekiwania na „czyszczenie” swojego konta może zachęcić kierowców do większej ostrożności na drodze.

Nowości w kursach reedukacyjnych

Wprowadzone zmiany nie ograniczają się jedynie do skracania czasu unieważniania punktów karnych. Wznowiono także możliwość udziału w kursach reedukacyjnych, które umożliwiają odjęcie punktów. Wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że kursy te będą dostępne online, jednak ostateczna decyzja przewiduje organizację ich w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Kursy będą składać się z ośmiu wykładów – wcześniej było ich sześć. Jednym z nowych wymogów jest udowodnienie przez uczestników, że potrafią skutecznie zahamować pojazd w sytuacji awaryjnej w zakresie prędkości 30-50 km/h.

Ograniczenia dla młodych kierowców

Dla kierowców z krótkim stażem, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, wprowadzono pewne ograniczenia. Nie będą oni mogli korzystać z kursów reedukacyjnych oraz będą mieli niższy limit punktów karnych – 20 zamiast 24. To działanie ma na celu zachęcenie młodszych kierowców do szczególnej ostrożności na drodze w początkowej fazie ich kariery za kierownicą.

Poprzedni artykułBentley Bentyaga – pionier luksusu wśród SUV-ów
Następny artykułCzy po piwie bezalkoholowym można prowadzić samochód?
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.