Niemal każdy marzy o zdobyciu prawa jazdy, które uprawnia do kierowania pojazdami. Oczywiście najbardziej podstawowa i tym samym najpopularniejsza kategoria tego dokumentu to kategoria B. Pozwala ona siadać za kierownicą samochodów osobowych. Aby jednak zdobyć prawo jazdy, trzeba najpierw spełnić kilka wymogów i ukończyć pomyślnie kurs przygotowujący przyszłych kierowców do egzaminu państwowego. Co zatem warto wiedzieć o tym procesie, aby jak najlepiej się do niego przygotować?

Kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy?

Dokument, taki jak prawo jazdy może zostać wydany osobie, która ukończyła 18 lat. Sam kurs teoretyczny i następnie praktyczny można natomiast zacząć już na 3 miesiące przed swoimi 18. urodzinami. Zanim jednak zaczniemy uczęszczać na zajęcia, musimy wypełnić kilka formalności wymaganych przepisami prawa.

Przyszły kursant musi w pierwszej kolejności uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W tym celu powinien udać się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego, gdzie należy złożyć odpowiednie dokumenty. Chodzi tu przede wszystkim o orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi, dowód osobisty lub paszport, a w przypadku osób niepełnoletnich również o zgodę rodziców. Do dokumentów należy również dodać jedną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Ile kosztuje zdobycie prawa jazdy?

Cena samego kursu na prawo jazdy może być różna, ale zazwyczaj waha się od 1600 do nawet 3000 złotych. Wiele zależy w tym przypadku przede wszystkim od wielkości miejscowości, w której znajduje się szkoła nauki jazdy. Co więcej, niektóre z nich w cenie kursu oferują dodatkowe usługi, które również mogą podnosić jego ostateczny koszt.

Oczywiście zupełnie oddzielną kwestią jest cena samego egzaminu na prawo jazdy. Za każde podejście do egzaminu teoretycznego odbywającego się w siedzibie WORD-u należy uiścić opłatę w wysokości 30 złotych. Jeśli uda nam się go zdać, możemy przystąpić do egzaminu praktycznego na placu manewrowym i następnie na drogach publicznych. Koszt takiego egzaminu to z kolei 140 złotych. W sytuacji, gdy wszystko pójdzie dobrze, kandydat na kierowcę musi jeszcze uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy, składając przy tym odpowiedni wniosek. Opłata ta wynosi 100,50 złotych.

Jak wybrać kurs na prawo jazdy?

Obecnie na rynku istnieje wiele szkół jazdy, które można znaleźć w każdym mniejszym i większym mieście. Na co jednak warto zwrócić uwagę, szukając najlepszego kursu na prawo jazdy? Jedną z bardzo ważnych kwestii jest na pewno poziom zdawalności kursantów. Dobrze jest też zapoznać się z opiniami klientów na temat poszczególnych placówek, które z łatwością można znaleźć w sieci. Ponadto warto dowiedzieć się, z usług ilu instruktorów jazdy można korzystać w danej szkole i na jakich warunkach wykupuje się dodatkowe godziny jazdy.