fot. elements.envato.com

Jeszcze kilkanaście lat temu giełdy samochodowe były najpopularniejszymi, a często też jedynymi miejscami, w których można było kupić używany samochód. Obecnie większość osób stawia jednak na giełdy internetowe, ale wciąż można znaleźć w swojej okolicy giełdy tradycyjne. Osobom wystawiającym tam swoje samochody często zależy na czasie, dlatego łatwiej jest trafić na dobrą okazję. Niestety nie brakuje też oszustów, którzy próbują sprzedać słabej jakości pojazdy za wygórowaną cenę. Jeśli więc chcecie skorzystać z giełdy, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zastanów się, czego szukasz

Jedną z zalet, ale też dużych wad tradycyjnych giełd samochodowych jest ilość dostępnych tam pojazdów. Bardzo często są to setki samochodów, z których trudno jest wybrać tylko jeden. Z jednej strony wybór jest zatem naprawdę spory, ale z drugiej nikt nie ma tyle czasu i siły, aby dokładniej przyglądać się każdemu z nich.

Właśnie z tego powodu, jeszcze przed udaniem się na giełdę, warto zastanowić się nad tym, jakiego samochodu właściwie szukamy. Może tutaj chodzić zarówno o konkretną markę, a nawet model, jak i o liczbę drzwi, pojemność bagażnika, czy skrzynię biegów. Taka lista wymagań pozwala skupić się wyłącznie na tych samochodach, które faktycznie mogą spełnić nasze oczekiwania.

Zabierz ze sobą eksperta

Niemal każdy sprzedający, próbuje przekonać potencjalnych kupców o tym, że jego samochód jest w idealnym stanie. Trudno więc liczyć na to, że otrzymamy wiarygodne informacje dotyczące jego stanu technicznego i ukrytych usterek. A jeśli nie możemy wierzyć na słowo sprzedawcy, musimy na własną rękę sprawdzić pojazd, którym jesteśmy zainteresowani.

Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy. W takim przypadku koniecznie musimy zabrać ze sobą kogoś, kto zna się dobrze na samochodach. Może być to zaprzyjaźniony mechanik albo znajomy, który po prostu interesuje się motoryzacją. Ważne, aby taka osoba po spoglądnięciu do wnętrza samochodu, na podwozie i pod maskę, mogła nam doradzić, czy pojazd jest wart naszego zainteresowania.

Jazda próbna to podstawa!

Bardzo wielu sprzedających na giełdach samochodowych nie chce się zgodzić na jazdę próbną. Tłumaczą to zwykle trudnościami z wyjazdem i ponownym wjazdem na teren giełdy. Często twierdzą też, że za chwilę ma pojawić się ponownie osoba, która wstępnie zarezerwowała samochód, co zazwyczaj nie jest prawdą.

Mimo tych wymówek warto jednak naciskać na to, by jazda próbna się odbyła. Skąd mamy wiedzieć, że samochód faktycznie jest sprawny, jeśli tego po prostu nie sprawdzimy. Kupowanie pojazdu w oparciu wyłącznie o zapewnienia sprzedawcy, że działa dobrze, jest co najmniej nierozsądne. Przez taki zakup możemy stracić nie tylko pieniądze, ale też mnóstwo nerwów.

Poprzedni artykułCzy warto kupić Fiat 500?
Następny artykułKontrola z systemem GPS
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.