fot.press.kia.com

Nowa Kia Picanto cechuje się nowoczesnym designem, nowoczesnymi technologiami i mnóstwem systemów bezpieczeństwa. Jak mówi Sjoerd Knipping, wiceprezes ds. produktów i marketingu w Kia Europe, z auta najbardziej skorzystają osoby, które dojeżdżają do pracy w mieście oraz młodzi nabywcy, którzy kupują pierwszy samochód. Jak wygląda Kia Picanto i co może zaoferować?

Stylistyka

Na ciekawy, nieco futurystyczny, wygląd nowego Picanto składają się osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, charakterystyczne światła, a także nadkola wraz z pokrywą silnika. Za sprawą reflektorów LED (dostępnych w opcji), świateł do jazdy dziennej oraz wzoru świateł pozycyjnych nadwozie wydaje się szerokie i nowoczesne. W wersji podstawowej auta znajdują się 14-, 15- i 16-calowe felgi, a wersja GT-Line zawiera nowe 16-calowe obręcze kół o diamentowym szlifie. Kia Picanto jest dostępna w 9 różnych kolorach, w tym w 4 nowych: czerwonym Signal, niebieskim Smoke, niebieskim Sporty i zielonym Adventure.

We wnętrzu znajdują się siedzenia z czarnej tkaniny, a opcjonalnie wykończenia mogą być w 3 odcieniach nawiązujących do natury: czarnym Glossy, zielonym Adventurous i brązowym Rich. Wersja GT-Line w standardzie posiada czarny pakiet Glossy, a w opcji – zielony Adventurous. Warto dodać, że pakiety, o których mowa, dotyczą foteli, podłokietników drzwi oraz obramowań wokół nawiewów powietrza i dźwigni zmiany biegów. Co ważne, klienci mogą się także zdecydować na fotele tapicerowane sztuczną skórą. Jest to jeden z etapów strategii marki, dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Jak wyglądają poszczególne etapy?

 1. Zrezygnowanie z używania skóry we wnętrzach aut.
 2. Wprowadzenie 10 ekologicznych materiałów, które według marki są zrównoważone i które zamierza zastosować w swoich kolejnych modelach.
 3. Zastosowanie zaawansowanych biomateriałów.

Układ napędowy

Kia Picanto jest dostępna z dwoma silnikami benzynowymi o pojemności 1 l lub 1,2 l. Ten o pojemności 1 l posiada dużą wydajność, a silnik o pojemności 1,2 l sprawdzi się podczas szybkiej i wydajnej jazdy, również pod górę. Oba posiadają system recyrkulacji spalin, dzięki czemu cechują się niską emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Co sprawia, że Picanto jest idealnym autem do jazdy w mieście? Przede wszystkim przekładnia kierownicza o bezpośrednim przełożeniu, która zapewnia szybką reakcję na polecenia kierowcy, a także pozwala na mniej obrotów kierownicą. Ponadto samochód cechuje się bardzo krótkim zwisem, co ułatwia zwinne i sprawne prowadzenie.

Technologia

W przedniej części auta zamontowano 8-calowy ekran dotykowy z nawigacją oraz ponad 4-calowy cyfrowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. System multimedialny posiada funkcję Bluetooth, która umożliwia jednoczesne podłączenie 2 urządzeń. Jedno z nich do korzystania z multimediów, a drugie – do korzystania z telefonu w trybie głośnomówiącym. Kierowca może również korzystać z Kia Connect, która pokazuje informacje o pogodzie w czasie rzeczywistym, ruchu drogowym, parkingach oraz ciekawych miejscach. Aplikacja ta oferuje użytkownikom nawigację Last Mile, która pomaga w znalezieniu miejsca docelowego po zaparkowaniu auta. Natomiast funkcja rozpoznawania głosu umożliwia wyszukiwanie adresów, wysyłanie wiadomości tekstowych oraz przeprowadzanie aktualizacji na temat aktualnej pogody. Nowością jest nawigacja, która zbiera informacje dotyczące ruchu w czasie rzeczywistym i przechowuje je w chmurze. Dzięki temu jest w stanie zaproponować najszybsze trasy przejazdu.

Systemy bezpieczeństwa

Dzięki udoskonalonym systemom bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Kia Picanto jest teraz jednym z najbezpieczniejszych samochodów. Posiada system zarządzania stabilnością auta, kontroli hamowania na zakrętach i zachowania stabilności podczas jazdy na wprost. W zależności od wyposażenia auto posiada nowe systemy takie jak:

 • asystent unikania kolizji czołowych z wykrywaniem samochodów, rowerzystów i pieszych,
 • asystent unikania kolizji z samochodami znajdującymi się w martwym polu widzenia lusterek,
 • asystent utrzymania auta na pasie ruchu,
 • system ostrzegania o spadku koncentracji kierowcy z funkcją ostrzegania o ruszeniu z miejsca auta poprzedzającego,
 • asystent podążania auta za pasem ruchu,
 • asystent unikania kolizji w ruchu poprzecznym podczas cofania,
 • aktywny tempomat,
 • sygnalizacja awaryjnego hamowania,
 • układ wspomagania ruszania pod górę.
Poprzedni artykułPoznaj Mazdę CX-30 z rocznika modelowego 2024
Następny artykułNowa odsłona Volkswagena T-Crossa
Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.