Zazwyczaj po awarii klimatyzacji system nadal nawiewa powietrze, ale nie jest ono zimne. Najprawdopodobniej doszło do wycieku czynnika chłodniczego. Problem może również tkwić w uszkodzonej sprężarce klimatyzacji. W większości przypadków należy najpierw sprawdzić zestaw wskaźników na kolektorze. Mechanik podłączy wskaźniki do górnej i dolnej strony układu i pobierze odczyty ciśnienia. W ten sposób zdiagnozuje potencjalny problem. Sprawdź, jak możesz uniknąć potencjalnych kłopotów.

Regularnie włączaj klimatyzację

Nawet jeśli jest za zimno, aby uruchomić klimatyzator, spróbuj go włączyć raz w tygodniu na 10 minut. Włącz największy wentylator na najniższym ustawieniu. Dzięki temu utrzymasz ciśnienie gazu na właściwym poziomie. Dodatkowo zadbasz o prawidłowe działanie sprężarki. Pamiętaj, by robić tak przez cały rok, nawet zimą.

Uruchomienie systemu odszraniania jest równie ważne, by zapobiec pleśni i innym nieprzyjemnym zapachom. Pozwala także usunąć nadmiar wilgoci. Uruchom go więc co tydzień na 5-10 minut.

Zaplanuj profesjonalną usługę

Klimatyzację należy nabijać co 2 lata. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który dostroi cały system. Może odświeżyć gaz i nasmarować wszystkie ruchome części, by zapewnić ich prawidłowe działanie.

Warto serwisować system klimatyzacji raz w roku. W ten sposób mechanik wykryje wszelkie wycieki, niski poziom płynów lub inne problemy. Nie musisz się wtedy martwić, że zostaniesz bez klimatyzacji w czasie największych upałów. 

Regularnie wymieniaj filtr powietrza

Brudny filtr powietrza wpływa nie tylko na jakość powietrza wdmuchiwanego do kabiny samochodu. Obniża też zużycie paliwa. W rzeczywistości, instalując nowy filtr powietrza, poprawisz spalanie nawet o 10%.

Warto go również wymienić po zimie, ponieważ może się zapchać większymi odpadkami, takimi jak sól. Ponadto, jeśli planujesz dużo jeździć latem, nowy filtr pomoże Ci przetrwać długie podróże.

Jak chronić auto?

Staraj się trzymać auto w garażu lub. jeśli to tylko możliwe, pod markizą lub wiatą. Ciepło może nie tylko prowadzić do uszkodzeń kosmetycznych, ale też utrudnia układowi klimatyzacji chłodzenie wnętrza pojazdu.

Istnieją też małe rzeczy, które robią wielką różnicę. Niedroga osłona słoneczna potrafi zdziałać cuda. Blokowanie światła słonecznego zmniejsza ryzyko pękania i blaknięcia. Dzięki temu pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w aucie.

Innym sposobem ochrony nadwozia jest regularne woskowanie samochodu lakierem UV. W ten sposób zmniejszysz szkody wyrządzone przez jasne światło.

Kilka słów o płynach

Podobnie jak w przypadku innych płynów w silnika, trzeba się liczyć z wymianą lub uzupełnieniem czynnika chłodniczego. Jeśli klimatyzacja nie nawiewa chłodnego powietrza, należy mu się przypatrzyć. Pamiętaj, by tego nie ignorować. W przeciwnym razie narażasz się na kosztowną naprawę. Jeśli zauważysz, że klimatyzator nie działa tak, jak trzeba, wybierz się do mechanika. 

Reaguj na brzydkie zapachy

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek wskoczyć do samochodu i włączyć klimatyzację, tylko po to, by poczuć nieprzyjemny zapach? Wilgoć pozostaje w otworach wentylacyjnych, dlatego zaczyna pleśnieć. Pamiętaj, by regularnie czyścić wspomniane otwory. Dodatkowo włącz tryb rozmrażania przed włączeniem pełnego nadmuchu powietrza.